Zdrowie

Jak stworzyć domowy środek do dezynfekcji?

Żel antybakteryjny i preparat odkażający

Żel antybakteryjny, który jeszcze niedawno mogliśmy bez problemu zakupić w większości sklepów, dziś zniknął z półek. Nie trzeba jednak zbyt wiele, żeby wykonać taki preparat samemu w domu, a z pewnością pomoże nam on zwalczyć możliwe drogi zakażenia koronawirusem.

Źródło grafiki: Pixabay

Co warto wiedzieć?

Po pierwsze, stężenie alkoholu w żelu musi wynosić 60-71%, bez tego nie możemy być pewni, że nasz specyfik zabije wszystkie bakterie i wirusy. Możemy posiłkować się kalkulatorem stężeń, aby uniknąć pomyłek – pamiętajmy, że wysokoprocentowy alkohol nie jest bezpieczny. Jego wyższe stężenia poważnie niszczą barierę hydrolipidową skóry i powodują podrażnienia.

Po drugie, nie potrzebujemy niczego więcej niż spirytusu i wody do stworzenia najprostszego środka do odkażania dłoni. Żeby stworzyć taki podstawowy preparat, należy zmieszać alkohol z wodą i wlać do pojemnika z atomizerem. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe i nie jest to specyfik rekomendowany przez WHO do użytku długotrwałego.

Po trzecie, wysokoprocentowy alkohol bardzo wysusza – jeśli chcesz uniknąć popękanej i piekącej skóry, stosuj krem do rąk lub dodaj do swojego żelu glicerynę.

Zabierzmy się więc do pracy.

Embed from Getty Images

Na początek przepis na najprostszy preparat do dezynfekcji. Do wyparzonego wcześniej naczynia (najlepiej sprawdzi się nam słoik z nakrętką) wlej 61 ml etanolu (w przepisie ma on stężenie 95%), czyli spirytusu albo alkoholu izopropylowego. Dodaj 38 ml wody, zakręć wieczko i wstrząsaj przez chwilę. Następnie przelej do pojemnika z atomizerem i używaj według potrzeby. Ten roztwór będzie miał około 65% stężenia alkoholu, więc jest to bezpieczna ilość. Nadal jednak pamiętaj o nawilżaniu rąk podczas stosowania tego preparatu, ponieważ alkohol wysusza i odwadnia skórę.

Drugi przepis jest już bardziej skomplikowany niż pierwszy, jednak nadal stosunkowo prosty. Do takiego samego, wyparzonego wcześniej słoika wlej 61 ml etanolu, 38 ml wody i  5 ml gliceryny, która ochroni skórę dłoni przed przesuszeniem. Tak jak wcześniej, zamknij słoik, wstrząsaj aż do połączenia składników, po czym przelej całość do wygodniejszego opakowania, na przykład takiego z atomizerem.

Litr alkoholu propylowego to koszt około 24 złotych. Woda nie musi być destylowana, natomiast pozostałe składniki są całkowicie dodatkowe. Cena buteleczki z atomizerem waha się od około 2 do 8 złotych. Wszystkie składniki są dostępne online, zamówienie ich nie powinno stanowić problemu.

Równie skutecznym sposobem na usunięcie wirusów, bakterii i grzybów z rąk jest ciepła woda i mydło. Mycie rąk przez 30 sekund wystarcza, aby były czyste, nie musimy wyrabiać żadnych specjalnych płynów. Kiedy jednak decydujemy się na ich używanie, musimy pamiętać o tym, że nasze dłonie powinny być suche, aby dodatkowo nie rozcieńczać preparatu.

Inne z tej kategorii

Innowacyjny lek na chorobę Alzheimera coraz bliżej końca testów

Redakcja

Kac morderca nie ma serca

A Szachowska

Komar tygrysi dotarł już do Polski?

Redakcja

Tatuaże powodują raka?

Redakcja

Chcesz zmienić swoje nawyki? Poznaj proste sposoby, które Ci w tym pomogą!

M Lebiest

Rakotwórcze substancje w płatkach śniadaniowych

Redakcja
Gazeta Jutro