E-sport Sport

Gry za milion: ile zarabiają profesjonalni e-sportowcy?

~ Prawdziwe cyfry sportu nowego pokolenia

Źródło: Pixabay

Na trybunach ogromnej areny nie ma pustych miejsc. Tysiące widzów czeka na przedstawienie, na które specjalnie przybyli z różnych krajów i miast. Na moment gasną ogromne ekrany LED i płomienie świecą w ciemności. W tle okrzyków radosnego tłumu lider ogłasza tych, którzy zapewnią publiczności spektakl. Wchodzą na płonącą scenę.

Najstarsi dorośli mają zaledwie trzydzieści lat. Nagrody pieniężne otrzymywane przez zwycięzców są liczone w okrągłych kwotach do pięciu, a nawet do sześciu zer. Nie są to popularni artyści, piłkarze ani gwiazdy NBA. To są gracze. Dla wielu z nich kariera rozpoczęła się na monitorze komputera domowego. Po miesiącach (a nawet latach) gry stali się popularnymi sportowcami, za zdjęcie z nimi fani są gotowi stanąć w kolejce. I to nie tylko nastolatki, ale także dorosła publiczność.

Jak pasja studentów przekształciła się w wysoko płatny zawód?

E-sport to stosunkowo młody przemysł. W latach 70. konkursy gier były tylko rozrywką dla studentów, którzy grali w Spacewar po zajęciach. Później pojawiły się DOOM i Quake z możliwością trybu gry wieloosobowej. Rozgrywka była tak ekscytująca, że bitwy sieciowe wkrótce przekształciły się w pełnoprawne mistrzostwa, a w 1997 r. w Stanach Zjednoczonych pojawiła się pierwsza profesjonalna liga cybersports Cyberathlete Professional League (CPL).

W 2017 r. amerykańska agencja SuperData oszacowała branżę e-sportu na 1,5 miliarda $, przewidując jej roczny wzrost ze względu na zwiększającą się liczbę odbiorców. W 2018 r. było to 395 milionów i liczba ta stale rośnie.

 

Źródło: Unsplash

Ile zarabiają e-sportowcy?

Zawodowi e-sportowcy mają kilka źródeł dochodów: pensje drużynowe, nagrody pieniężne za udział w zawodach, opłaty za reklamę i wsparcie osobistego sponsora. Gracze CS:GO otrzymują również procent sprzedaży naklejek – wirtualnych broni z autografami i emblematami swoich ulubionych drużyn, które fani kupują podczas zawodów.

Na liście najlepiej prosperujących graczy znajduje się niemiecki zawodnik DOTA 2 Kuro „KuroKy” Salehi Tahasomi, który zarobił 4 164 000 $. Najbogatszy sportowiec CS:​​GO – Astralis Andreas „Xyp9x” Hoyslet z Danii wygrał 1 424 000 $ w ciągu swojej kariery.

Jakich umiejętności potrzebujesz, aby zostać e-sportowcem?

Aby dostać się na wielkie turnieje, granie przez kilka godzin dziennie nie wystarczy. Dla e-sportowców hobby zamieniło się w pracę. Ciężką pracę. Ich pozycja zależy od umiejętności taktycznych i pracy zespołowej, poziomu gry.

Trening rozpoczyna się o drugiej po południu. Poświęcamy godzinę na teorię, a następnie od trzech do dziesięciu gramy pięć na pięć z drużyną przeciwną i trenujemy omówione strategie. Następnie staramy się grać osobno w lidze, aby rozwijać umiejętności indywidualne.

Abay Khasenov, zawodnik drużyny Gambit Sport

Zaletą e-sportu jest to, że prawie każdy może spróbować, niezależnie od płci i możliwości fizycznych. Potrzebujesz tylko komputera i dostępu do Internetu.

Inne z tej kategorii

Terminator Glik

Kamil Glik wraca do treningów

J Froń

Derby dla The Blues, TOP 4 nadal realne!

33. kolejkę Premier League kończyliśmy starciem derbowym pomiędzy Chelsea a West Hamem

P Derdaś

Mistrzostwa Świata Super Enduro Kraków 2019

~ w obiektywie "Gazety Jutro"

Redakcja

Przełamania nie ma. Kryzysu teoretycznie również…

M Lebiest

Komentarz do powołań Jerzego Brzęczka

D Leśniak

Kluby piłkarskie w kryzysie finansowym

Piłkarze rezygnują z wynagrodzeń dla ratowania klubów

Dominik Gawęda
Gazeta Jutro