Kultura

Dzieło przywrócone pamięci, czyli I Symfonia Skriabina w krakowskiej Filharmonii

Podczas najbliższego koncertu Filharmonii Krakowskiej, jaki po raz kolejny w tym sezonie artystycznym odbędzie się w szkole muzycznej im. Karłowicza w Nowej Hucie – w sobotę 14 marca 2020 roku o godz. 18.00 – zabrzmią dwa bardzo atrakcyjne dzieła. Pierwszym z nich jest III Koncert fortepianowy C-dur Siergieja Prokofiewa, drugim natomiast I Symfonia E-dur Aleksandra Skriabina. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi jej szef artystyczny – Charles Olivieri-Munroe.

Sheng Cai – fot. Bo Huang
III Koncert fortepianowy C-dur po raz ostatni wykonany został w Filharmonii Krakowskiej przed niemal siedmioma laty. We wrześniu 2012 roku tym właśnie koncertem w wyśmienitym wykonaniu sensacyjnej zwyciężczyni XXVI Konkursu Chopinowskiego, Yulianny Avedeevej, zainaugurowany został 68. sezon artystyczny instytucji. Najbliższe wykonanie tego dzieła usłyszymy dzięki zaproszonemu do udziału w koncercie kanadyjskiemu pianiście pochodzenia chińskiego, Shengowi Cai. Uznany przez Stację Birmingham News za „wielce przekonującego (…), nadającego wykonywanym utworom przejrzystości, kolorytu i mocy” pianista, w szerokim repertuarze koncertowym ma dzieła takich kompozytorów jak Mozart, Beethoven, Chopin, Liszt, Grieg, Rachmaninow, Brahms, Saint-Saens, Schumann, Czajkowski, Gershwin, ale też Bartok, Szostakowicz czy Prokofiew. Występ z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej będzie pierwszym w jego karierze.

W drugiej części wieczoru zabrzmi I Symfonia E-dur Skriabina. A ż trudno uwierzyć, że to powstałe na początku dwudziestego stulecia dzieło w całej 75-letniej historii Filharmonii im. Karola Szymanowskiego zabrzmiało zaledwie jeden raz i to przed czterdziestu laty. Napisane na orkiestrę oraz chór z dwojgiem solistów (w krakowskim wykonaniu usłyszymy Wandę Franek – mezzosopran i tenora Mihaila Mihaylova) jest swoistym hymnem do sztuki, która może zmienić człowieka pod względem moralnym. „Niech wasz potężny i wolny duch panuje z całą mocą na ziemi; a ludzkość, wyniesiona przez was, popełnia szlachetne czyny. Przyjdźcie wszystkie narody świata i razem wyśpiewujmy chwałę sztuce!” – nawołuje kompozytor w jakże aktualnych wciąż słowach chóralnego finału.

źródło: Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie

Inne z tej kategorii

The Greatest Showman

Król rozrywki ...rodem prosto z Hollywood

D Brabańska

Wyjątkowe filmowe postacie kobiece

~ Filmowe propozycje na Dzień Kobiet

Wiktoria Śniadek

“White Lines” – najnowszy serial twórcy “Domu z papieru”

Wiktoria Śniadek

V Bożonarodzeniowy Salon ZPAP Okręgu Krakowskiego 2019

Redakcja

Uroboros u Ałbeny Grabowskiej

A Szachowska

MSZ: Jubileusz 60-lecia Tygodnia Polskiego

Redakcja
Gazeta Jutro