Film

Domowy seans

~ Filmowe propozycje na wieczór

Ile razy, zasiadając wieczorem przy lampce wina, zastanawialiście się, na który film się zdecydować? Zazwyczaj sam wybór odpowiedniej produkcji zajmuje masę czasu. Przedstawiamy listę kilku nagrodzonych filmów, które warto obejrzeć podczas domowego seansu.

“Między słowami” (2003), reż. Sofia Coppola

Losy dwojga Amerykanów – Boba i Charlotte splatają się w Tokio. On jest starzejącą się gwiazdą telewizyjną i przybywa do Japonii, aby nakręcić reklamę whisky. Ona zaś jest młodą żoną fotografa, lecz nie czuje się szczęśliwa w swoim związku. Oboje cierpią na bezsenność, więc noce spędzają w hotelowym barze. Ich przypadkowe spotkanie okazuje się początkiem zaskakującej przyjaźni. Ta coraz intensywniejsza relacja zaczyna pomagać im w odnalezieniu sensu życia.
W rolach głównych niezawodny Bill Murray i zachwycająca Scarlett Johansson. Obraz został doceniony na filmowych ceremoniach na całym świecie. W 2004 r. zdobył m.in. Oscara za najlepszy scenariusz oraz trzy Złote Globy.

“Między słowami”, fot. American Zoetrope, Elemental Films

“W pogoni za szczęściem” (2006), reż. Gabriele Muccino

Oparta na faktach historia samotnego ojca, który zrobi wiele, by zapewnić swojemu kilkuletniemu synowi jak najlepszy los. Gdy Chrisa opuszcza żona, ten ledwo wiąże koniec z końcem, zarabiając marne pieniądze na sprzedaży sprzętu medycznego. Zdobywa jednak staż w firmie maklerskiej, pokonując po drodze wielu lepiej wykształconych konkurentów. Niestety, chęć nauki i zdobywania nowego doświadczenia sprawia, że mężczyzna zaczyna zaniedbywać pracę. Noce spędzane w schroniskach i na dworcach autobusowych stają się codziennością. Czy ambicja i zawziętość Chrisa w dążeniu do celu odmienią jego los? Czy miłość do syna i wiara we własne siły przezwyciężą przeciwności?
Na ekranie zobaczymy niesamowity duet – Willa Smitha oraz jego syna Jadena. W 2007 roku film otrzymał nominacje m.in. do Oscara i Złotych Globów.

“Wielki Mike” (2009), reż. John Lee Hancock

Kolejna oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, odzwierciedlająca typowy “american dream”.
Michael nie do końca wie, co to znaczy mieć rodzinę. Jako bezdomny, czarnoskóry nastolatek zna jedynie ulice i blokowiska Memphis. Zamożna Leigh Anne Tuohy wywodzi się zaś z całkowicie odmiennego środowiska niż chłopak. Ich losy niespodziewanie się krzyżują. Leigh wraz z mężem i dziećmi postanawiają pomóc Michaelowi i zapewnić mu bezpieczny dom, którego ten nigdy nie poznał. Wsparcie i miłość, z którym spotyka się chłopak, oraz jego ciężka praca powodują, że wyrasta on na gwiazdę futbolu amerykańskiego.
Sandra Bullock za rolę w tym filmie otrzymała Oscara i Złoty Glob w kategorii: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

“Birdman” (2014), reż. Alejandro González Iñárritu

Tragikomiczne perypetie aktora, niegdyś gwiazdy serii hollywoodzkich filmów o superbohaterze Birdmanie. Kariera Riggana zostaje przyhamowana, gdy ten odmawia wzięcia udziału w czwartej części produkcji o losach komiksowego bohatera. Postanawia wtedy samodzielnie wystawić sztukę na Broadwayu we własnej adaptacji i reżyserii. Zamierza nawet wcielić się w główną rolę. Jeśli chce doprowadzić do premiery, musi stawić czoła licznym przeciwnościom losu, odzyskać zaufanie bliskich i dowiedzieć się prawdy o sobie samym.
W rolach głównych występują takie gwiazdy jak: Michael Keaton, Edward Norton czy Emma Stone. Obraz otrzymał w 2015 roku liczne nagrody, w tym dwa Złote Globy i cztery Oscary (m.in. za Najlepszy film).

“Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” (2016), reż. Paolo Genovese

Siedmioro długoletnich przyjaciół spotyka się na wspólnej kolacji. Niewinna gra, polegająca na odczytywaniu na głos każdego otrzymanego podczas spotkania SMS-a czy maila wywołuje nie lada zamieszanie. Może nawet doprowadzić do rozpadu wieloletniej przyjaźni. Na światło dzienne zaczyna wypływać coraz to więcej sekretów, które raz na zawsze zmienią ich wzajemne relacje.
To włoski komediodramat z błyskotliwymi dialogami, świetnym scenariuszem i zaskakującymi elementami fabuły. W jednej z ról podziwiać możemy polską aktorkę Kasię Smutniak.
Film doczekał się wielu remaków na całym świecie, w tym francuskiego, rosyjskiego, koreańskiego czy nawet polskiego. Produkcja otrzymała dwie statuetki Davida di Donatello, będące włoskimi odpowiednikami Oscara.

Inne z tej kategorii

Polski Tarantino i damska mafia

A Szachowska

Trzy komedie, które natychmiastowo wywołają uśmiech na Twojej twarzy

A Jagła

Matka z piekła rodem

A Szachowska

A Head Full Of Dreams – 20 lat zespołu Coldplay

D Okaz

Wyjątkowe filmowe postacie kobiece

~ Filmowe propozycje na Dzień Kobiet

Wiktoria Śniadek

Już jutro w MOS filmoterapia z SENSEM: “Anders, ja i jego 23 inne kobiety”

Redakcja
Gazeta Jutro