Motoryzacja

Dlaczego nie widzimy tego, czego nie spodziewamy się zobaczyć?

Sytuacja, gdy ruch na drodze jest mniejszy i po ulicach rzadziej poruszają się piesi czy rowerzyści, może być niebezpieczna ze względu na zjawisko ślepoty pozauwagowej.

Renault Kadjar – fot. Renault
Polega ono na tym, że nie widzimy obiektu znajdującego się w zasięgu wzroku, bo… nie spodziewamy się go zobaczyć. Każdy kierowca powinien być przygotowany na nagłe pojawienie się przeszkody na jego drodze. Niestety, sposób działania naszego umysłu nie zawsze nam w tym pomaga.

Zdarza się, że kierowcy, którzy spowodowali wypadek z udziałem motocyklisty czy pieszego, opowiadają potem, że nie widzieli tej osoby. Jak to możliwe? Być może doświadczyli oni zjawiska ślepoty pozauwagowej. Polega ono na tym, że człowiek ma problem z zauważeniem tego, czego nie spodziewa się zobaczyć. W momencie, gdy koncentrujemy się na konkretnym zadaniu (np. prowadzeniu samochodu), zdolność postrzegania innych bodźców może być niewielka. W ruchu drogowym utrudnia to reakcję na niespodziewane przeszkody i zagrożenia.

Nawet w okresie mniejszego ruchu drogowego powinniśmy być przygotowani na to, że przed nami nagle może pojawić się np. pieszy czy rowerzysta. Kluczowe są obserwacja drogi przed nami oraz dostosowanie prędkości do panujących warunków. Przy niższej prędkości mamy szansę na czas zareagować, nawet gdy dostrzeżemy zagrożenie w ostatniej chwili. W dodatku gdyby już doszło do kolizji, jej skutki będą mniej poważne – mówi Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

———

Autorem i dostawcą informacji jest Renault Polska

Inne z tej kategorii

Łada podbija Europę?

Redakcja

Malaguti Anniversary Edition – polska premiera włoskich jednośladów

Redakcja

Drugie życie fabryki w Tychach

Groupe PSA uruchamia produkcję nowoczesnych silników za 250 mln euro

M Lebiest

Przed Audi Sport ABT Schaeffler wyścig na rodzimym podwórku

Redakcja

Pierwszy w Polsce salon Alpine został otwarty

Zakochaj się w niebieskiej perełce motorsportu

M Lebiest

Marka Abarth przekazuje nagrody trzem zwycięskim zespołom Formuły SAE sezonu 2019

Redakcja
Gazeta Jutro