Muzea

Otwarcie Kolekcji militariów Zamku Królewskiego w Warszawie

Po raz pierwszy od momentu odbudowy Zamek Królewski w Warszawie zaprezentuje stałą ekspozycję militariów. Na kolekcję składa się interesujący zbiór broni białej, palnej i uzbrojenia ochronnego z XVII i XVIII stulecia, w tym unikatowy rapier typu pappenheimer z motywem ukoronowanego orła oraz pierwsza para pistoletów, która opuściła Królewską Manufakturę Broni Palnej w Kozienicach.

Kolekcja militariów – plakat – fot. PAP
Są to jedyne egzemplarze pistoletów kozienickich na świecie. Zamek posiada także dwie piękne szable husarskie oraz karacenę z okresu wiedeńskiego. Od czasów późnego średniowiecza poprzez wiek XVI, XVII i XVIII, jako siedziba książąt mazowieckich a potem królów polskich, Zamek posiadał broń białą, palną i uzbrojenie ochronne. Jak każda twierdza, był przygotowany na odparcie przeciwnika. Do tego celu służyła prosta broń zwykłych żołnierzy, ale i bardziej zbytkowne uzbrojenie dworzan, królewskich oficerów, a także samych władców.

XVII-wieczna historia warszawskiej rezydencji pokazuje, iż jej losy jako twierdzy nieodłącznie związane są z uzbrojeniem i jego praktycznym użyciem. Obok przeznaczenia wojennego broń i zbroje pełniły także funkcje ceremonialne, paradne, dekoracyjne, obyczajowe i pojedynkowe. Broń była również nieodzownym elementem stroju władcy, rycerza i szlachcica. Wpisywała się w kanon epoki średniowiecza i epoki nowożytnej.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, Fundacji im. Ciechanowieckich, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz kolekcji prywatnych.

Otwarcie wystawy nastąpi: 24 lutego 2020 r., godz. 17:00, Izba w Wieży Grodzkiej.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAP

Inne z tej kategorii

“Wajda” w Muzeum Narodowym w Krakowie

K Bockowska

Utracony w czasie wojny XVI-wieczny obraz powrócił do Wrocławia

Redakcja

„Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku”

Redakcja

Już we wtorek spotkajmy się na dyskusji w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie

M Lebiest

W otoczeniu klejnotów KGHM obejmuje mecenat nad Zamkiem Królewskim w Warszawie

Redakcja

Wystawa “Król się żeni! Rolka sztokholmska” na Zamku Królewskim w Warszawie

Redakcja
Gazeta Jutro