Świat

MSZ: Konferencja Donatorów na rzecz Albanii

Na marginesie posiedzenia Rady ds. Zagranicznych w Brukseli minister Jacek Czaputowicz wziął udział w Konferencji Donatorów na rzecz Albanii, która ucierpiała w wyniku trzęsienia ziemi w listopadzie ubiegłego roku.

Minister Czaputowicz – fot. Tymon Markowski / MSZ

W celu właściwego przygotowania Konferencji i zapewnienia skutecznej pomocy dla Albanii opracowany został raport nt. zniszczeń i potrzeb po trzęsieniu ziemi (Post-Disaster Needs Assessment – PDNA). W jego opracowanie zaangażowane były, obok Komisji Europejskiej, ONZ i Bank Światowy oraz władze Albanii. Zgodnie z raportem trzęsienie ziemi dotknęło ok. 220 tys. osób. Szacuje się, że na odbudowę zniszczeń, która zajmie ok. 5 lat, trzeba będzie przeznaczyć ok. 1 mld EUR.

W konferencji zorganizowanej przez Komisję Europejską, obok państw członkowskich UE, wzięło również udział niemal 100 delegacji reprezentujących państwa trzecie oraz międzynarodowe instytucje finansowe. Minister Jacek Czaputowicz zadeklarował, że Polska wniesie wkład w odbudowę Albanii w wysokości 2,7 mln euro, co plasuje Polskę w grupie największych donatorów na rzecz odbudowy Albanii wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Wkład ten stanowi wyraz przyjaźni i solidarności Polski z Albanią, naszym sojusznikiem w NATO, a także kontynuację wsparcia i aktywnego zaangażowania Polski na rzecz regionu Bałkanów Zachodnich, którego wyrazem było również zeszłoroczne przewodnictwo Polski w Procesie Berlińskim.

Polska zdecydowanie popiera europejską perspektywę Bałkanów Zachodnich. Jesteśmy głęboko przekonani, że polityka rozszerzenia Unii Europejskiej jest najlepszym instrumentem na rzecz zapewnienia stabilności, bezpieczeństwa i dobrobytu zarówno w regionie Bałkanów Zachodnich, jak i w całej Europie.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAP

Inne z tej kategorii

Gruzja: parlament wznowił obrady

Redakcja

Komary zabójcy. Sudan walczy z gorączką chikungunya

Redakcja

Niekonwencjonalne metody gaszenia pożarów w Szwecji. Wśród nich: bombardowanie lasów i sztuczny śnieg!

A Jagła

Stephen Hawking nie żyje

J Trznadel

MSZ: Spotkanie ministra Jacka Czaputowicza z ambasadorami z tzw. Grupy z Limy

Redakcja

Izrael: Netanjahu z misją utworzenia rządu

Redakcja
Gazeta Jutro