Polityka

Hiszpania: Debata odnośnie do legalizacji eutanazji

W Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu Hiszpanii, we wtorek rozpoczęła się debata w sprawie legalizacji eutanazji. Autorem projektu ustawy jest rząd Pedra Sáncheza opierający się na koalicji socjalistów i radykalnie lewicowego bloku Unidas Podemos.

Eutanazja będzie legalna w Hiszpanii? – fot. pixabay
Projekt ustawy o eutanazji, którą rząd Sáncheza nazywa „prawem do godnej śmierci”, jest trzecią od 2017 roku próbą zalegalizowania tzw. śmierci wspomaganej w Hiszpanii. Opozycyjna centroprawicowa Partia Ludowa (PP) oraz konserwatywna Vox, odpowiednio druga i trzecia siła Kongresu Deputowanych, zapowiedziały już, że będą głosowały przeciwko próbie zalegalizowania eutanazji. Władze Vox nazwały inicjatywę rządu „kontynuacją nazistowskich praktyk eugenicznych”.

Z kolei kierownictwo PP napisało we wtorkowym komunikacie, że próba legalizacji eutanazji przez rząd Sáncheza źle świadczy o jego gabinecie i stanie państwa. „Państwo dobrobytu powinno chronić słabych, a nie zachęcać ich do odchodzenia. Wiecie, kto był pierwszy w stosowaniu tych praktyk? Naziści oraz ZSRR, dwa reżimy totalitarne” – napisały władze PP.

Projekt ustawy przewiduje, że zabieg eutanazji byłby finansowany przez państwo i przeprowadzany zarówno w publicznych, jak i prywatnych szpitalach. Miałby dotyczyć osób „przewlekle i nieuleczalnie chorych, których cierpienia nie można uśmierzyć”.

Według projektu ustawy, do przeprowadzenia zabiegu tzw. śmierci wspomaganej niezbędna byłaby zgoda pacjenta, a także pozytywna opinia co najmniej dwóch lekarzy. Zgodnie z dokumentem eutanazja miałaby miejsce w okresie nie dłuższym niż 32 dni od złożenia przez pacjenta wniosku o tzw. śmierć wspomaganą. Projekt przewiduje, że lekarze będą mogli odmówić udziału w eutanazji na podstawie klauzuli sumienia.

———

Autorem i dostawcą informacji jest współpracujący z PAP Nasz Dziennik.pl

Inne z tej kategorii

Zginął za wolność Polski

Redakcja

Prezydent: Polscy rolnicy muszą być w UE traktowani sprawiedliwie

Redakcja

MIiR: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozszerza współpracę z General Electric

Redakcja

Putin: Chcemy uprościć uzyskiwanie obywatelstwa Rosji przez Ukraińców

Redakcja

Chorwaci wybierają – wyniki I tury wyborów prezydenckich

P Bukański

“Najsilniejsze gospodarki oparte są na konsensusie i dialogu”

Premier Morawiecki w Gdańsku

Redakcja
Gazeta Jutro