Polityka

Epidemia koronawirusa. KRLD „wyciąga rękę” do Chin

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przekazał wiadomość prezydentowi Chin Xi Jinpingowi w związku z epidemią koronawirusa, Pjongjang wysłał pomoc finansową do Chin w walce z wirusowym zapaleniem płuc, informuje Centralna Agencja Telegraficzna Korei.

KRLD pomoże Chinom w walce z Korona-wirusem? – fot. REUTERS / Aly Song
„Przewodniczący Rady Państwa KRLD, przewodniczący Partii Pracy Korei, towarzysz Kim Dzong Un wysłał sekretarzowi generalnemu Komunistycznej Partii Chin, przewodniczącemu ChRL, towarzyszowi Xi Jinpingowi posłanie w związku z walką z zakaźnym zapaleniem płuc wywołanym przez nowy rodzaj koronawirusa w Chinach” – poinformowała agencja.

Zgodnie z decyzją Biura Politycznego Centralnego Komitetu Partii Pracy Korei 31 stycznia Centralny Komitet PPK wysłał pomoc finansową do Centralnego Komitetu Komunistycznej Partii Chin – poinformowano w oświadczeniu. W liście Kim Dzong Un przekazał pozdrowienia chińskiemu personelowi medycznemu i kondolencje rodzinom osób zmarłych na zapalenie płuc. Wyraził także nadzieję, że władze i obywatele Chin wygrają walkę z tą chorobą, oraz życzył Chińczykom powodzenia.

31 grudnia 2019 roku chińskie władze poinformowały Światową Organizację Zdrowia o wybuchu nieznanego zapalenia płuc w mieście Wuhan, położonym w centralnej części kraju. Eksperci zidentyfikowali czynnik sprawczy choroby – jest to koronawirus 2019-nCoV. 259 osób zmarło z powodu koronawirusa w Chinach, około 11,7 tysięcy zostało zarażonych, 243 wyzdrowiały, a ponad 100 osób zachorowało poza granicami Chin. WHO uznała wybuch za nadzwyczajny problem o zasięgu międzynarodowym.

Czym jest koronawirus?
Pod koniec grudnia chińskie władze poinformowały o epidemii zapalenia płuc nieznanego pochodzenia w gęsto zaludnionym mieście Wuhan (prowincja Hubei). Eksperci ustalili, że czynnikiem wywołującym chorobę stał się nowy typ koronawirusa – 2019-nCoV.

Według najnowszych danych Państwowego Komitetu Zdrowia ChRL całkowita liczba pacjentów z zapaleniem płuc wywołanym przez nowy rodzaj koronawirusa w Chinach osiągnęła 11,7 tys. osób, z czego 259 zmarło. Ponad 100 osób zachorowało poza Chinami, w prawie 20 krajach. Pierwsze dwa przypadki koronawirusa wykryto w Federacji Rosyjskiej, na terytorium Bajkału i w obwodzie tiumeńskim, obaj chorzy to obywatele Chin.

W Polsce nie zgłoszono żadnych przypadków koronawirusa.

Koronawirusy to ponad 30 wirusów należących do podrodziny Coronaviridae. Po raz pierwszy zostały odkryte w 1965 roku. Atakują ludzi, zwierzęta domowe, ptaki, świnie i bydło. Koronawirusy mogą wywoływać uszkodzenie układu oddechowego, przewodu pokarmowego i układu nerwowego.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Merkel 11 stycznia złoży wizytę w Rosji

Redakcja

Dopłaty do wynajmu coraz bliżej

Redakcja

“Najsilniejsze gospodarki oparte są na konsensusie i dialogu”

Premier Morawiecki w Gdańsku

Redakcja

Nowy wiceminister inwestycji i rozwoju

Redakcja

“Aborcja bez granic” i zawiadomienie do prokuratury

P Bukański

Kijów nie uzna rosyjskich paszportów mieszkańców Donbasu

Redakcja
Gazeta Jutro