Kultura

Skradziono cenne dzieła Salvadora Dalego

Nieznani sprawcy staranowali w czwartek rano drzwi do galerii Couleur w luksusowej dzielnicy Sztokholmu Oestermalm, zabierając 10-12 cennych rzeźb z brązu oraz rycin słynnego hiszpańskiego surrealisty Salvadora Dalego.

Salvador Dali – fot. Twitter TheRealChetDay
„Każda z rzeźb wyceniana jest na 200-500 tys. koron (18-47 tys. euro)” – poinformował właściciel galerii Peder Enström. Surrealistyczne rzeźby o wysokości 40-50 cm wypożyczone były ze Szwajcarii na kilkudniową wystawę, która miała zakończyć się w sobotę.

Według rzeczniczki sztokholmskiej policji Towe Haegg zdarzenie zostało zakwalifikowane jako „kradzież z włamaniem”. Funkcjonariusze pojawili się na miejscu po informacji od firmy ochroniarskiej. W galerii trwają oględziny, policja prowadzi analizę zapisu z kamer monitoringu. Dotychczas nikt w związku ze sprawą nie został zatrzymany. Jak zeznali świadkowie, włamania dokonało najprawdopodobniej dwóch osobników, którzy uciekli ciemnym samochodem audi.

W opinii szwedzkiego eksperta Magnusa Bexheda mogła to być kradzież na zamówienie albo złodzieje nie do końca byli świadomi, jak działa rynek dzieł sztuki. „Dziś bardzo trudno jest sprzedać dzieło, które pochodzi z kradzieży. Żyjemy w cyfrowych czasach, informacje rozprzestrzeniają się bardzo szybko” – stwierdził Brexhed.

———

Autorem i dostawcą informacji jest współpracujący z PAP Nasz Dziennik.pl

Inne z tej kategorii

“Włóczykije, włóczykije, jak się wam na świecie żyje?”

23 lipca Światowym Dniem Włóczykija

D Łapińska

XVIII Dzień Papieski i Belgijka na Rynku Głównym w Krakowie

B Kuras

Małoletnia Carrie White?

A Szachowska

„Too Late”: Kolejny majstersztyk?

Recenzja najnowszej książki Colleen Hoover

A Szachowska

“The Eddy” – Joanna Kulig w najnowszym serialu Netflixa

Wiktoria Śniadek

Festiwal Miłosza zaprasza na cykl filmowy – „Wiersz jest drogą”

Redakcja
Gazeta Jutro