Świat

Burkina Faso: Nasilenie ataków terrorystycznych

Władze Burkiny Faso twierdzą, że to islamscy ekstremiści stoją za zamachem, w którym zginęło w ostatni weekend w tym kraju ponad 30 osób – podała we wtorek agencja AP. Kilka dni wcześniej w podobnym ataku śmierć poniosło 36 osób.

Sytuacja w Burkina Faso wyjątkowo skomplikowana – fot. Twitter allAfrica.com
Informacje o atakach były zablokowane, ponieważ dżihadyści uszkodzili lokalną sieć telefoniczną. Burkińska telewizja państwowa podała w poniedziałek wieczorem, że liczba ofiar śmiertelnych ostatniego ataku, który miał miejsce na zatłoczonym targu, może sięgać nawet 50.

Według ONZ, ataki ekstremistów w Burkinie Faso nasiliły się drastycznie, a liczba ofiar wzrosła z około 80 w 2016 roku do ponad 1800 w 2019 roku. Burkińskiej armii nie udaje się powstrzymać przemocy pomimo szkoleń i pomocy materialnej ze strony wojsk francuskich i amerykańskich w ostatnich latach.

Organizacja pozarządowa Norweska Rada Uchodźców (NRC) ostrzegła we wtorek, że do kwietnia 2020 roku w kraju może znajdować się aż 900 tys. przesiedlonych osób, w porównaniu z obecnymi 560 tys. Ludzie masowo opuszczają swoje miejsca zamieszkania z powodu głodu i przemocy.

Położona w zachodniej części Afryki Burkina Faso przez długi czas była wolna od islamskiego ekstremizmu i walk wewnętrznych. Zmieniło się to jednak po infiltracji dżihadystów z sąsiedniego Mali i krwawych zamachach w 2016 i 2017 roku w stolicy kraju Wagadugu, których dokonano w miejscach popularnych wśród zagranicznych turystów.

———

Autorem i dostawcą informacji jest współpracujący z PAP Nasz Dziennik.pl

Inne z tej kategorii

Pięć milionów kobiet w Indiach wyszło na ulice, by walczyć o swoje prawa. Jedna osoba nie żyje

A Kozłowska

100 lat budownictwa komunalnego w Wiedniu

Redakcja

Szijjarto: Celem paktu ONZ legalizacja nielegalnej migracji

Redakcja

Chaos w Dżakarcie przez kilkugodzinny brak prądu

Redakcja

Włochy: Ochrona Wenecji przed wodą

Redakcja

PE: państwa członkowskie podważające rządy prawa ryzykują utratę unijnych funduszy

M Lebiest
Gazeta Jutro