Edukacja

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

~ World Multiplication Table Day

Prawdopodobnie każdy zna to uczucie: chłodny, jesienny poranek, droga do szkoły. Stres przed odpytywaniem na matematyce i tato przepytujący z tabliczki mnożenia. Dlaczego koszmar z dzieciństwa obchodzi swoje międzynarodowe święto? I czy ta umiejętność naprawdę jest nam potrzebna w dorosłym życiu?
źródło: biurorekordow.pl

Kto chociaż raz robił zakupy w warzywniaku, raczej nie ma wątpliwości, że tabliczka mnożenia przydaje się na każdym kroku. Przecież przy zakupie kilograma jabłek i trzech pomidorów musimy obliczyć, czy określona kwota z naszego portfela wystarczy…

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia obchodzony jest dorocznie w pierwszy piątek października. To idealna okazja do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Tak, ona jest potrzebna! Uczymy się jej w początkowych latach edukacji szkolnej, dlatego że jest ona jedną z najbardziej podstawowych umiejętności matematycznych.

Tego dnia w szkołach organizuje się liczne inicjatywy. Organizatorzy obchodów obierają za cel przyswojenie tabliczki mnożenia w ciekawy, innowacyjny sposób, który zachęci zarówno młodszych, jak i starszych.

Odwiedzając stronę internetową www.wmtday.org/pl, możemy dowiedzieć się, jakie atrakcje przewiduje program obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. A wśród nich m.in. „Tabliczkowa wiedza”. W formie krótkich egzaminów, młodzież przepytuje dorosłych na ulicach i w specjalnie wyznaczonych punktach. Jest to z pewnością ciekawe doświadczenie dla młodszych, którzy wychodząc naprzeciw starszym, mogą zyskać tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Pomysłodawcą wydarzenia jest Andrzej Grabowski, a Organizatorem Głównym założone przez niego w 1995 roku Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka. Pomysłodawca, z zawodu nauczyciel matematyki, przez osiem lat pracy w Szkole Podstawowej nr 7 w Szczecinku, przekazywał swoim uczniom wiedzę w przystępny sposób, poprzez dosłownie „zabawę matematyką”. Pomocne okazało się jego doświadczenie sportowe (w latach 1983-1990 był trenerem klubu lekkiej atletyki MKS Orlę Szczecinek). Szczególnie znane wśród rodziców i nauczycieli są Karty Grabowskiego opracowane przez pedagoga („Dodawanie i odejmowanie”; „Gry logiczne”; „Tabliczka mnożenia”). Stworzył także grę edukacyjną dla najmłodszych „Bączek Matematyczny PIRUET”.

Przez 12 lat Andrzej Grabowski organizował Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia, a od 2011 roku ŚDTM, którego dziewiątą edycję w tym roku obchodzimy 4 października.

Miejcie się na baczności w drodze do pracy czy na uczelnię. Może się zdarzyć, że zatrzyma Was Patrol Egzaminacyjny i przepyta ze znajomości tabliczki mnożenia. Warto przypomnieć sobie te najtrudniejsze przykłady, z którymi od zawsze mieliśmy problem.

Inne z tej kategorii

Kodowanie przydatne jak język obcy? Polacy ruszyli do nauki online

Redakcja

Polacy pozytywnie oceniają powrót uczniów do szkoły

Redakcja

Poradnik studenta #2

~ Podstawowe zagadnienia

J Bujas

To nigdy nie była utopia – cykl pożegnalnych wykładów prof. Jerzego Hausnera

Redakcja

Zostań Wakacyjnym Mistrzem Ortografii

Redakcja

Szkoła w czasie pandemii

~ Wywiad z dr Beatą Suwałą-Szczechowską

A Wojtasik
Gazeta Jutro