Biznes

Nowe pojazdy z NEWAGu dla Podkarpacia

31 Lipca w Rzeszowie nastąpiło podpisanie umowy pomiędzy firmą NEWAG S.A a Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego na dostawę taboru dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Województwo zamówiło osiem trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Impuls 2 oraz dwa spalinowe dwuczłonowe zespoły trakcyjne 222Ma. Pojazdy zostaną wyprodukowane w nowosądeckim zakładzie NEWAG S.A. Producent zapewnia odpowiednio 72 i 60 miesiące gwarancji.

NEWAG z zamówieniem dla Województwa Podkarpackiego – fot PAP
Jestem niezmiernie dumny, że po raz kolejny mogę uczestniczyć w podpisaniu umowy na dostawę pojazdów trakcyjnych dla województwa podkarpackiego. Chciałbym przypomnieć, że już dla Południowej Grupy Zakupowej dostarczyliśmy pierwsze pojazdy dwu- i trzyczłonowe, później spalinowe pojazdy trakcyjne. Teraz podpisujemy największy kontrakt z województwem podkarpackim dotychczas” – powiedział Zbigniew Konieczek prezes NEWAG S.A.

Dochodzi do kontraktu jakiego jeszcze województwo podkarpackie nie miało możliwości zawrzeć – na dostawę pojazdów szynowych z napędem elektrycznym i z napędem spalinowym. Będzie to dziesięć pojazdów za kwotę prawie 200 mln zł w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej” – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Elektryczne pojazdy mają pomieścić 138 osób na miejscach siedzących. W kontrakcie wyceniono również koszty serwisu i obsługi pojazdów. Ponadto opcja przewiduje zakup nowoczesnego symulatora jazdy, który wykorzystywany będzie do szkolenia maszynistów. Pojazdy IMPULS 2, wyprodukowane przez NEWAG S.A., to jedne z najnowocześniejszych elektrycznych zespołów trakcyjnych w Polsce. Przy ich projektowaniu szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo i komfort podróży.

Spalinowe zespoły trakcyjne 222Ma dla Podkarpacia to dwuczłonowe pojazdy o długości 43m. Każdy z pojazdów pomieści łącznie 257 pasażerów, w tym 115 na miejscach siedzących. Bezpieczeństwo pasażerów zapewnia system monitoringu wnętrza oraz Intercom. Wszystkie pojazdy wyposażone są w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz system zliczania podróżnych. Spalinowe zespoły trakcyjne są przystosowane do przewożenia pasażerów z ograniczeniami ruchowymi, dla których wyznaczono specjalne miejsca oraz rampy, aby ułatwić wsiadanie i wysiadanie.

Źródło informacji: NEWAG S.A.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAP

Inne z tej kategorii

Inwestowanie w lokale na wynajem – gdzie najlepiej?

Redakcja

Produkty ekologiczne i wegańskie nowością na świątecznym stole

Redakcja

Jak najlepiej sprzedać złom? Oto kilka sprawdzonych porad

Redakcja

Finansowanie długoterminowe korzystniejsze dla wdrażania innowacji

Redakcja

FM Logistic rozwija działalność w podwarszawskich Jankach

Redakcja

Makarun na Palmie

Polska gastronomia powalczy o klientów w Dubaju

M Lebiest
Gazeta Jutro