Świat

Kaszmir: Starcia protestujących z policją

Setki manifestantów starły się w piątek z policją na ulicach Śrinagar, głównego miasta Kaszmiru, którego indyjskie władze na początku sierpnia pozbawiły statusu regionu specjalnego – poinformowała AFP.

Napięcie w Kaszmirze. Pakistan jest gotowy na militarną interwencję – fot. Twitter iVeenaKhan

Zamieszki wybuchły po tym, jak na ulicach dzielnicy Soura zebrały się tysiące ludzi, aby ponownie zaprotestować przeciwko decyzjom władz w Delhi. W funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa rzucano kamieniami. Demonstranci przed policyjnymi pałkami bronili się za pomocą prowizorycznych tarcz. Nie ma doniesień o rannych; policja użyła gazu łzawiącego, aby rozpędzić protestujących. Nad tłumem manifestantów kilka razy przeleciał wojskowy dron.

Próbujemy przełamać policyjny kordon i udać się do centrum miasta, ale policja używa siły, aby nas zatrzymać – powiedział dziennikarzowi AFP jeden z protestujących. – Domagamy się tego, co jest nam należne, […] domagamy się, aby Indie szanowały swoje obietnice – mówił inny, dodając, że akcja protestacyjna nie skończy się, dopóki Kaszmir nie otrzyma pełnej niezależności od Indii. Sytuacja w Kaszmirze była w piątek tematem rozmowy premiera Pakistanu Imrana Khana z prezydentem USA Donaldem Trumpem w kontekście piątkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Spotkanie za zamkniętymi drzwiami w Nowym Jorku zostało zwołane na wniosek roszczącego sobie prawa do Kaszmiru Pakistanu, który został poparty przez Chiny.

Wcześniej w piątek rząd Indii zapowiedział złagodzenie ograniczeń w Kaszmirze. Szef indyjskiego MSZ Subrahmanyam Jaishankar poinformował, że w nocy z piątku na sobotę rozpocznie się przywracanie łączności stacjonarnej w Śrinagar. Zapowiedział także rychłe zniesienie w całym Kaszmirze ograniczeń w przemieszczaniu się ludności oraz otwarcie szkół po weekendzie. Szef resortu nie podał jednak, kiedy przywrócone zostanie działanie telefonii komórkowej i internetu. Jego zdaniem, usługi te to potencjalne zagrożenie dla kraju, bowiem mogą one być skutecznym narzędziem przy próbach przeprowadzania aktów terrorystycznych.

———

Autorem i dostawcą informacji jest współpracujący z PAP
Nasz Dziennik.pl

Inne z tej kategorii

MSZ: przewodnictwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ tematem spotkania min. Jacka Czaputowicza z korpusem dyplomatycznym (komunikat)

Redakcja

Bez rosyjskich pieniędzy PACE ma kłopoty

Redakcja

Papież Franciszek wzywa do legalizacji związków jednopłciowych

Redakcja

W. Brytania: prawie 14 tys. nowych zakażeń koronawirusem i 50 kolejnych zgonów na Covid-19

Redakcja

Goran Bregović rozgląda się za domem na Krymie

Redakcja

Xi Jinping proponuje utworzenie międzynarodowego mechanizmu „kodów zdrowotnych”

Redakcja
Gazeta Jutro