Świat

Włochy unikną procedury nadmiernego deficytu

Komisja Europejska nie będzie proponować otwarcia procedury nadmiernego deficytu wobec Włoch – ogłosił w środę unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici po podjęciu przez Rzym działania w sprawie ograniczenia długu publicznego.

Gospodarka Italii może odetchnąć z ulgą, kwestie deficytu budżetowego nie zainteresują UE – fot. Pixabay
Komisja uznała, że procedura nadmiernego deficytu związana z długiem Włoch nie jest dłużej uzasadniona na tym etapie. […] Czy to koniec drogi? Nie. Będziemy musieli monitorować wykonanie włoskiego budżetu bardzo uważnie w drugiej połowie roku – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Moscovici.

Na początku czerwca KE uznała, że procedura wobec Włoch jest uzasadniona między innymi z powodu stale rosnących kosztów obsługi długu publicznego w tym kraju. Włochy mają drugi co do wielkości dług w UE po Grecji. W 2017 r. wynosił on 131,4 proc. PKB, by wzrosnąć do 132,2 proc. w 2018 r. Komisja szacowała, że w tym roku zwiększy się do 133,7 proc. i do 135,2 proc. w 2020 r. Od czasu przyjęcia dokumentu wskazującego na uzasadnienie otwarcia procedury trwały rozmowy Rzymu z Brukselą w tej sprawie. W efekcie 1 lipca włoski rząd przyjął półroczny budżet na 2019 r., jak również odpowiedni dekret, który zakłada korektę finansów wynoszącą 7,6 mld euro, co odpowiada 0,42 proc. PKB. W rezultacie – jak podała KE – deficyt nominalny tego kraju na wynieść 2,04 proc. PKB w tym roku (w wiosennych prognozach KE przewidywała, że wyniesie on 2,5 proc.). Dzięki tym zmianom sytuacja budżetowa Włoch ma być zgodna z unijnymi wymogami paktu stabilności i wzrostu.

Moscovici zapowiedział, że szczegóły ustaleń z Włochami przedstawi na posiedzeniu eurogrupy w przyszłym tygodniu. KE ma też bardzo uważnie przeanalizować projekt budżetu Włoch na 2020 r., który musi trafić do Brukseli do 15 października. – Pierwsza ocena tego projektu będzie jednym z ostatnich zadań tej KE. […] Z zadowoleniem przyjmuję wolę premiera (Giuseppe) Contego, by prowadzić z nami konstruktywny dialog, tak by projekt budżetu był zgodny z prewencyjnym ramieniem paktu stabilności i wzrostu – zaznaczył Moscovici. Procedura nadmiernego deficytu może zakończyć się nałożeniem kary finansowej na kraj w wysokości 0,2 proc. PKB. Jeśli tak stałoby się wobec Rzymu, tamtejszy rząd musiałby zapłacić ok. 3 mld euro.

———

Autorem i dostawcą informacji jest współpracujący z PAP
Nasz Dziennik.pl

Inne z tej kategorii

Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej strategii ws. ograniczenia epidemii

Redakcja

Ocean niedługo zmieni kolor

Redakcja

Wielka Brytania a Unia Europejska

Redakcja

Ponad 200 osób ewakuowanych z Wuhan przyleciało do Wielkiej Brytanii

Redakcja

Skuteczna walka z narkotykowym procederem

Redakcja

USA: Wstrzymanie szkolenie tureckich pilotów na myśliwcach F-35

Redakcja
Gazeta Jutro