Polityka

Propozycja Kuczmy to szansa na przerwanie ognia w Donbasie?

Przedstawiciel Kijowa w grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie, były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma oświadczył, że należy wprowadzić zakaz „strzelania w odpowiedzi” dla ukraińskich żołnierzy w Donbasie.

Katastrofalny obraz Donbasu – © Sputnik . Valeriy Melnikov

Proponowany przez Leonida Kuczmę zakaz powinien być według niego ustanowiony w formie pisemnej. „Dziś powinniśmy pokazać całemu światu, że chcemy tego „zawieszenia broni”. Powinno być zapisane, że nie wolno strzelać w odpowiedzi, powinien być także wprowadzony zakaz na ostrzał obiektów cywilnych – szkół, przedszkoli” – oświadczył Kuczma. Wczoraj w Mińsku odbyło się posiedzenie grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie. Kolejne zaplanowano na 19 czerwca i do tego czasu ma zostać przygotowana propozycja dokumentu z nową inicjatywą Kuczmy

W kwietniu 2014 roku władze Ukrainy rozpoczęły operację wojskową przeciwko proklamowanym w trybie jednostronnym ŁRL i DRL, które ogłosiły swą niepodległość po lutowym przewrocie państwowym. Według ostatnich danych ONZ w wyniku konfliktu zginęło ponad 3 tys. cywili i do 9 tys. osób zostało rannych.

Kwestia uregulowania sytuacji w Donbasie omawiana jest między innymi podczas spotkań grupy kontaktowej w Mińsku, która od września 2014 roku uchwaliła już trzy dokumenty określające działania niezbędne do deeskalacji konfliktu. Mimo to między stronami cały czas trwają walki.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy o tym, co dzisiaj oznacza termin „mądra polityka prorodzinna”

Redakcja

„Cyrograf z Kremlem”: czy Białoruś spodziewa się utraty suwerenności?

Redakcja

Polska i Litwa wystosują wspólne stanowisko w sprawie Rosji w RE

Redakcja

Ambasador USA w Polsce: To Hitler i Stalin rozpoczęli II wojnę światową

Redakcja

MSZ: Wizyta wiceministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Berlinie

Redakcja

Putin i Macron są zgodni ws. Donbasu: nie ma alternatywy dla porozumień mińskich

Redakcja
Gazeta Jutro