Nauka i Technika

Polscy inżynierowie testują technologie przyszłości umożliwiające bezzałogowe loty w warunkach miejskich

Inżynierowie z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa wzięli udział w wyjątkowych, na skalę światową, testach systemu zarządzania ruchem pojazdów bezzałogowych (UTM; Unmanned Aircraft System Traffic Management) w obszarze zurbanizowanym, które odbyły się w mieście Reno, w stanie Nevada (USA). Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa była jedyną instytucją zagraniczną zaproszoną do udziału w amerykańskich manewrach.

fot. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
Relacja z testów ukazała się w amerykańskiej telewizji CNBC. Na nagraniu widoczny jest dron rozwijany w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, który przeszedł wszystkie etapy wielopoziomowej integracji wymaganej dla wzięcia udziału w manewrach TCL4:

Game of Drones – relacja 1

Game of Drones – relacja 2

Koordynatorem całego przedsięwzięcia było NASA’s Ames Research Center we współpracy z Nevada Institute of Autonomous Systems (NIAS) oraz Federal Aviation Administration (FAA). W testach wzięły udział instytucje akademicko-naukowe oraz znaczące światowe firmy działające na rynku dronowym.

Działania NASA wkroczyły w tym roku na poziom TCL 4 – oznacza to, że po raz pierwszy testy odbyły się poza zasięgiem wzroku operatorów w kontrolowanej przestrzeni na terenie miejskim. Na czas manewrów, przestrzeń ta została wyłączona z ruchu kołowego i pieszego.

Loty realizowało kilka bezzałogowców jednocześnie na trasach pomiędzy wysokimi budynkami. Kluczowe dla tych testów było skupienie się na technologiach, które w przyszłości zapewnią bezpieczeństwo tego typu lotów w warunkach miejskich. Są to m.in.: wykrywanie i unikanie kolizji, wzajemna komunikacja pojazdów latających, zautomatyzowane technologie lądowania oraz usługi UTM wspierające operacje bezzałogowych systemów latających.

Do końca 2019 roku prototypowy system UTM wraz z rekomendacjami oraz uwagami pozyskanymi z testów zostanie przekazany do FAA do dalszego rozpoznania. Planowane są dalsze testy z udziałem wszystkich dotychczasowych partnerów przedsięwzięcia.

W czerwcu 2019 przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa wezmą udział w Nevada Global – Polish Business & Innovation Week. W trakcie wizyty, 15 czerwca w mieście Reno odbędą się wspólne manewry NASA, NIAS oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. W wydarzeniu weźmie udział prezydent RP, Andrzej Duda.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAP

Inne z tej kategorii

Bliżej niż Księżyc: obok Ziemi przeleciały trzy olbrzymie asteroidy

Redakcja

Inteligentna lampa poprawi skuteczność opieki nad seniorami?

Redakcja

Nieśmiertelność dzięki technice?

P Bukański

Bolid studentów Politechniki Śląskiej wygrywa w Hiszpanii

Redakcja

Studenci z Polski nagrodzeni

Redakcja

MC: Polska przyszłości to Polska z Internetem Rzeczy

Redakcja
Gazeta Jutro