Historia Kultura

MSZ: Jubileusz 60-lecia Tygodnia Polskiego

W piątek 7 czerwca 2019 r. w Ambasadzie RP w Londynie odbył się wieczór poświęcony jubileuszowi 60-lecia “Tygodnia Polskiego”, najpopularniejszego pisma informacyjnego emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii, kontynuacji byłego organu Rządu RP na Uchodźstwie, “Dziennika Polskiego”.

Jan Kasprzyk – fot. Twitter Arkady Rzegocki
Podczas wydarzenia z prelekcją o “Tygodniu Polskim” będącym panoramą emigracji wystąpił redaktor naczelny Jarosław Koźmiński. Wręczono też objęte patronatem Senator RP Anny Marii Anders, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, honorowe tytuły “Człowieka/Instytucji Roku” oraz honorowe Nagrody “Tygodnia Polskiego”, a także medale dla przedstawicieli Polonii przekazane przez Jana Kasprzyka, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, oraz pióra z podziękowaniami dla Ambasadora RP w Londynie Arkadego Rzegockiego, Konsula Generalnego RP w Londynie Mateusz Stąsieka oraz redaktora Koźmińskiego przekazane przez poseł Joannę Fabisiak.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. senator Anders, Kazimierz Kuberski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Jan Kasprzyk, Andrzej Melak, Prezes Komitetu Katyńskiego, Aleksandra Podhorodecka, Prezes Polskiej Fundacji Kulturalnej, redakcja “Tygodnia Polskiego” oraz przedstawiciele organizacji polonijnych. “Przypadająca na 2019 rok rocznica 60-lecia +Tygodnia Polskiego+ to szczególnie ważne święto dla polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. Jest ono znakomitą okazją do przypomnienia dorobku piśmiennictwa emigracji niezłomnej, z którego nieustannie warto czerpać inspiracje oraz uczynić trwały element opowieści o dziejach polskiej emigracji na Wyspach Brytyjskich i jej wkładu we współczesną historię niepodległej Rzeczpospolitej” – powiedział ambasador Rzegocki.

To już 60 lat od kiedy pierwsze wydanie Tygodnia Polskiego ujrzało światło dzienne – fot. Twitter Tydzień Polski

+Tydzień Polski+ stanowi kontynuację najlepszych tradycji zapoczątkowanych w lipcu 1940 roku, kiedy to po inauguracyjnym posiedzeniu rządu na uchodźstwie wydano pierwszy numer +Dziennika Polskiego+, przekształconego później w najpopularniejsze pismo informacyjne polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii +Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza+” – dodał ambasador. “Polska Fundacja Kulturalna od pokoleń przyczynia się do wzmacniania wspólnotowej tożsamości Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, a +Tydzień Polski+ już od 60 lat stanowi żywy łącznik między emigracją niezłomną a pokoleniem Polaków, którzy osiedli na Wyspach zaraz po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej, stając się współczesną kroniką życia polskiej emigracji w UK oraz wielkim wsparciem dla niej. Dla starszych Polaków +Tydzień Polski+ jest niezastąpionym źródłem informacji o najważniejszych wydarzeniach w kraju i na świecie, a dla młodszych stanowi godny naśladowania wzór dla kształtowania życia polonijnego zgodnie z duchem pięknych, emigracyjnych tradycji” – powiedział ambasador Rzegocki.

Przekonany o wyjątkowym znaczeniu +Tygodnia Polskiego+ w kształtowaniu dziejów polskiej wspólnoty żyjącej w Zjednoczonym Królestwie, pragnę pogratulować wszystkim tworzącym ten wyjątkowy tygodnik i życzyć dalszych sukcesów” – dodał ambasador.

Obchody jubileuszu zakończyły się koncertem muzyki klasycznej w wykonaniu pianisty Łukasza Krupińskiego z Royal College of Music w Londynie oraz uroczystą kolacją.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Inne z tej kategorii

Rusza pierwsza edycja Kongresu Książki na Festiwalu Conrada

Redakcja

Dlaczego warto chodzić do teatru?

Wiktoria Śniadek

Nie żyje Christopher Tolkien

D Łapińska

Jarmark Świętojański startuje już jutro!

Redakcja

Festiwal Globaltica gości w Galerii Klif w Gdyni – wystawa plakatów, warsztaty i wspólne granie

Redakcja

Miłość w czasach zarazy [Recenzja filmu “Zimna wojna”]

J Froń
Gazeta Jutro