Informacje Polityka

MC: Najważniejszy pierwszy (k)rok!

Ministerstwo Cyfryzacji ma się czym pochwalić: wychuchane, wyczekane, a zanim człowiek się obejrzy, ma już rok. Świetnie sobie radzi, postępy widać nawet z dnia na dzień. O kim mowa? O jednej z naszych najmłodszych latorośli – e-usłudze “Zgłoś urodzenie dziecka”. Właśnie świętujemy jej pierwszy rok. Jako dumni rodzice mamy czym się pochwalić.

Pierwsza rocznica działania e-systemu „Zgłoś urodzenie dziecka” – fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Wszystko zaczęło się 1 czerwca 2018 r. o północy. To miał być prezent dla rodziców na… Dzień Dziecka. Z naszych informacji wynika, że najbardziej z jej przyjścia na świat cieszyli się tatusiowie. Wiązali z nią duże nadzieje – jak najmniej wizyt w urzędzie, koniec ze stresem pt. “Jakie w końcu imię wybraliśmy?”. Pojawiła się. I co? Godzina 8.00 – 5 zgłoszeń, godz. 9.00 – 6 kolejnych, godz. 10.00 – jest postęp, 7 zgłoszeń. W sumie do północy nazbierało się ich 96.

Duma rodziny

Każdego kolejnego dnia było lepiej. Tylko w pierwszym miesiącu działania nowego udogodnienia skorzystało z niego niemal 3 tysiące rodziców. Popularność tej e-usługi udowadnia nam, że rodzice czekali na takie rozwiązanie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – 10 proc. wszystkich narodzin zgłaszane jest przez Internet. To dobry wynik, zgodny z naszymi oczekiwaniami w pierwszym roku działania usługi – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Z okazji urodzin zebraliśmy kilka ciekawostek

Kiedy najczęściej rodzice siadają przed komputerami, by zarejestrować nowego członka rodziny? W poniedziałek. W jakich miesiącach zgłoszono najwięcej maluchów? W sierpniu 2018 r. – online zarejestrowano wtedy 3797 dzieci. Na drugim miejscu jest lipiec 2018 r. – w tym czasie 3749 rodziców skorzystało z naszej e-usługi. Na kolejnym miejscu – styczeń 2019 r. z liczbą 3663 zgłoszonych dzieci.

Grudzień 2018 r. wygrywa w innej kategorii. W tym miesiącu w Polsce urodziło się dokładnie 27 300 dzieci. Narodziny 3384, czyli 12,4 proc., z nich rodzice zgłosili online. To świetny wynik. Ile narodzin zarejestrowano przez Internet w pierwszym roku działania e-usługi? Do dziś zgłoszono w ten sposób niemal 40 tysięcy maluchów, a dokładnie 39 330. To fantastyczny urodzinowy prezent.

Bliscy cyfrowo

Niebawem zostaniesz mamą lub tatą? Obowiązków na pewno Wam przybędzie. Po co ich sobie dokładać? Skorzystajcie z naszych ułatwień. Zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy je specjalnie dla Was. Teraz, jak dziecku, wytłumaczymy Wam jak zgłosić online narodziny dziecka. Powinniście to zrobić w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Kartę urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba, która odebrała poród – np. lekarz lub położna. Przekaże ją do Urzędu Stanu Cywilnego (USC) najpóźniej trzy dni od jej wystawienia. Przygotowując się do zgłoszenie urodzenia dziecka, załóż Profil Zaufany – jeśli jeszcze go nie masz. Sprawdź, jak to zrobić.

Karta wystawiona. Teraz wejdź na www.obywatel.gov.pl. Wybierz usługę Zgłoś urodzenie dziecka. Cały proces to tylko pięć prostych kroków:
Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem (zgłosić narodziny może mama lub tata).
Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.
Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka.
Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.
Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go Profilem Zaufanym.
Gotowe!

To dziecinnie proste

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu – mogą się przydać gdyby kierownik USC potrzebował wyjaśnień. Przy okazji rejestracji malucha załatwisz też kilka innych spraw. Dziecku zostanie nadany numer PESEL oraz zameldujecie je. – Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną – na skrzynkę ePUAP. Do wyboru mają także osobisty odbiór na poczcie lub w urzędzie – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAP

Inne z tej kategorii

Chrześcijanie na celowniku muzułmanów

Redakcja

Assange trafi do Wielkiej Brytanii?

Redakcja

O.S.T.R w utworze “Polska siła” promującym polskie czołgi i mapy w grze „World of Tanks”

J Trznadel

„Ratowanie” Białych Hełmów. Czyżby za dużo wiedzieli?

Redakcja

“Sons of Denmark” i “Słodki koniec dnia” z głównymi nagrodami Mastercard OFF Camera

Najwięcej wyróżnień dla "Córki trenera"

M Lebiest

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy o tym, co dzisiaj oznacza termin „mądra polityka prorodzinna”

Redakcja
Gazeta Jutro