Biznes Gospodarka i Ekonomia

UOKiK: zastrzeżenia do koncentracji: BP – Arge

UOKiK wydał zastrzeżenia do przejęcia przez BP Europe części mienia spółek Arge Paliwa i Arge Nieruchomości.

Koncern paliwowy pod lupą UOKiK – fot. BP Polska
Koncentracja może ograniczać konkurencję

BP Europe na terenie Polski zajmuje się m.in. hurtową i detaliczną sprzedażą paliw. Taką działalność prowadzi też Arge Paliwa. Arge Nieruchomości zajmuje się przede wszystkim zarządzaniem, wynajmem lub sprzedażą własnych nieruchomości. W tej sprawie konieczne było przeprowadzenie badania rynku i weryfikacja danych przedstawionych przez BP we wniosku o zgodę na transakcję. Dlatego urząd skierował sprawę do II fazy postępowania. Zapytaliśmy ok. 100 konkurentów uczestników koncentracji o ich opinie na temat przejęcia, wielkość własnej sprzedaży i zasięg terytorialny działania.

Otrzymane odpowiedzi wskazały m.in. na jakim obszarze stacje paliw konkurują ze sobą. UOKiK przyjął, że są to lokalne rynki, które np. w miastach wyznacza promień do 2,5 lub do 5 km jazdy samochodem po drogach publicznych od przejmowanej stacji. Ankietowani zwrócili również uwagę na specyficzną sytuację na stacjach paliw w Cieszynie. Zarówno BP Europe, jak i Arge posiadają stacje paliw po obu stronach drogi ekspresowej. Są one pierwszymi, które spotykają kierowcy przy wjeździe do Polski i ostatnimi, które mijają opuszczając nasz kraj. Dlatego urząd uznał, że niezależnie od przyjętej definicji rynku uczestnicy koncentracji bezpośrednio rywalizują tam ze sobą. Do ograniczenia konkurencji może również dojść również w Krakowie, na rynku wyznaczonym od jednej ze stacji paliw Arge. Dlatego UOKiK zdecydował o wystosowaniu zastrzeżeń do koncentracji. Zastrzeżenia nie przesądzają o końcowej decyzji w tej sprawie.

14 dni na odpowiedź

W sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania. Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAP

Inne z tej kategorii

Czy firmy i marki są gotowe na nowego konsumenta?

Poznaj najnowszy raport o zachowaniach zakupowych Generacji „Z”

Redakcja

Mężczyźni zamierzają wydać na święta średnio o 500 zł więcej niż kobiety

Redakcja

Ponad 320 litrów krwi dla szpitali od górników TAURONA

Redakcja

Putin i Merkel rozmawiali o Nord Stream 2

Redakcja

Prezesi i studenci z całej Europy spotykają się w Warszawie w ramach międzynarodowego programu mentoringowego EmpowerPL

Redakcja

Wydobycie gazu na Podkarpaciu wzrośnie o 28 proc.

Redakcja
Gazeta Jutro