Kultura

Okrągłe, lecz skromne urodziny pierwszej damy polskiego kina

Beata Tyszkiewicz, znana między innymi z roli w popularnej “Seksmisji” oraz zasiadania w jury programu “Taniec z gwiazdami”, dziś kończy okrągłe 80 lat. Pomimo przebytego w 2017 zawału mięśnia sercowego, Beata Tyszkiewicz ma się dobrze i nie rozstaje się z papierosem, z którym jest powszechnie kojarzona. Mimo dobrego samopoczucia, aktorka nie spędza swoich urodzin hucznie, lecz w sposób skromny.

fot. pomponik.pl

Beata Tyszkiewicz urodziła się 14 sierpnia 1938 w pałacu w Wilanowie, a jej pochodzenie jest arystokratyczne. Mimo to aktorka cechuje się dużą skromnością oraz poczuciem humoru. Swój debiut jako aktorka miała w wieku 19 lat, wcielając się w rolę Klary w “Zemście” Aleksandra Fredry w reżyserii Antoniego Bohdziewicza. Aktorstwem zajmowała się przez wiele lat. Wcielała się w różnego rodzaju role, głównie filmowe, ale również telewizyjne. Na deskach teatru pojawiła się jedynie dwukrotnie, gdyż nie przypadło jej do gustu “codzienne zmaganie się z tą samą postacią”. Poza aktorstwem Beata Tyszkiewicz interesuje się także kulturą Polski, a w latach 1994-1998 obejmowała stanowisko prezesa Fundacji Kultury Polskiej. Jest także przewodniczącą rady Fundacji Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”.

W 2017 Beata Tyszkiewicz przeżyła zawał mięśnia sercowego, po którym postanowiła zrezygnować z kariery aktorskiej na rzecz spokojnego i skromnego życia w centrum Warszawy. Obecnie zajmuje się korektą napisanej przez siebie książki dla dzieci, o czym wspomniała w rozmowie z redakcją Wirtualnej Polski, która – ku zdziwieniu aktorki – złożyła jej telefonicznie życzenia urodzinowe. Pierwsza dama polskiego kina w ten wyjątkowy dzień pragnie zdrowia, choć jak sama wspomina, mimo swojego wieku – ma się świetnie. W dalszym ciągu kojarzona jest jako kobieta z papierosem w dłoni, który jest jej charakterystycznym atrybutem. Mimo zaleceń lekarzy, nie ma zamiaru z niego rezygnować. Ze względu na wiek oraz zeszłoroczne problemy z sercem, była aktorka dba jednak o siebie i stara się żyć zdrowo oraz spokojnie, skupiając się na swoich pasjach – czytaniu książek oraz ich pisaniu. Tak jak skromne jest życie aktorki oraz ona sama, tak skromne odbędzie się również urodzinowe przyjęcie. Beata Tyszkiewicz spędzi ten dzień w gronie najbliższych osób, gdyż jak sama wspomina – hucznych imprez po prostu nie lubi, a urodziny są dla niej dniem, jak każdy inny.

Redakcja Gazety Jutro życzy Pani Beacie wszystkiego, co najlepsze!

Inne z tej kategorii

Mural z Prezesem w Krakowie. Polski Banksy pozostaje nieznany

Redakcja

Spacery literackie po raz siódmy w Krakowie – tym razem z rekordową liczbą tras, również w językach angielskim i ukraińskim!

Redakcja

Słucham się siebie i słucham hip-hopu…

WYWIAD z reprezentantką składu WCK - RYFA RI

J Trznadel

3 razy miłość

A Szachowska

Prezydent Krakowa apeluje do ministra o wsparcie dla sektora kultury

Redakcja

Srebrny medal „Cracoviae Merenti” dla Akademii Sztuk Pięknych

Redakcja
Gazeta Jutro