Zdrowie

Seks lekiem na raka?

Naukowcy z Uniwerstetu Montpellier we Francji doszli do wniosku, że rozmnażanie płciowe rozwinęło się, ponieważ było skuteczne w walce organizmu z nowotworami i pozwoliło zapobiegać przekazywaniu komórek rakowych innym organizmom – pisze ScienceAlert.

Lek na raka mniej skomplikowany niż zakładano? – © Depositphotos / VitalikRadko
Autorzy wyjaśniają, że kiedy powstały pierwsze organizmy wielokomórkowe (tkankowce), komórki, wchodzące w skład tych tkanek musiały „zrezygnować” z własnych interesów reprodukcyjnych.

Jednostką selekcji naturalnej była nie pojedyńcza komórka, a ich kooperacja. Jednak w rezultacie tego zwiększyło się ryzyko pojawienia komórek rakowych, które kierują otrzymywane z organizmu zasoby tylko na swój własny wzrost i rozwój. Mogły one być również przekazywane innym osobnikom, tak więc były transmisyjne.

Zdaniem naukowców do walki z rakiem pierwsze tkankowce musiały rozwinąć mechanizm obronny, obniżający ryzyko zakażenia do minimum. DNA osobników jednego gatunku ułatwiało komórkom nowotworowym przenikać w obce tkanki i rozwijać się w nich. Rozmnażanie płciowe, podczas którego powstaje różnorodność genetyczna, pozwoliło nie tylko poradzić sobie z nowotworem zakaźnym, ale zapewniło ochronę przeciwwirusową, przeciwbakterialną i przeciwpasożytniczą.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Zbawienny dotyk – od narodzin, aż do śmierci

Redakcja

Czy probiotyki pomagają w walce z otyłością?

M Lebiest

Bycie singlem nie skazuje cię na złe odżywianie

M Lebiest

Najważniejszy element wyposażenia biegacza!

Redakcja

MSWiA przestrzega młodych ludzi przed narkotykami i dopalaczami

Redakcja

Zastanów się, czy warto: o toksyczności e-papierosów

Redakcja
Gazeta Jutro