Informacje Zdrowie

Więcej mammografii w mammobusach niż stacjonarnie

W Podlaskiem wciąż więcej badań mammograficznych wykonywanych jest pacjentkom w terenie, w mammobusach, niż w stacjonarnych placówkach – wynika z danych NFZ. Same pacjentki mówią, że łatwiej jest, gdy można zbadać się na miejscu, bez podróży do większego miasta.

W Podlaskiem kobiety wybierają mammobusy – fot. Midwest Radiology
W regionie kilka firm w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia jeździ mammobusami. By się tam bezpłatnie zbadać w ramach programu profilaktyki raka piersi, wystarczy się wcześniej umówić i przyjść na badanie. Mammografię można też wykonać np. w Białostockim Centrum Onkologii, szpitalach wojewódzkich w Białymstoku, Łomży czy Suwałkach, badania można też zrobić np. w Zambrowie.

Z bezpłatnych badań mammograficznych mogą korzystać pacjentki w wieku 50-69 lat, które nie robiły takiego badania w ciągu dwóch ostatnich lat, lub które mają medyczne wskazania do takich badań – przypomina NFZ. Nie trzeba mieć skierowania. Jeśli wynik badania jest nieprawidłowy, pacjentka jest kierowana do dalszej diagnostyki. Lekarze podkreślają, że warto się badać, bo nowotwór wcześniej wykryty to większe szanse na wyleczenie.

Z danych NFZ udostępnionych PAP wynika, że np. w 2018 r. mammobusy były w Podlaskiem w 99 miejscowościach, badania odbywały się w ramach 375 wyjazdów. Przez cały 2018 r. NFZ zapłacił za ponad 14 tys. mammografii w mammobusach i za blisko 11 tys. tych badań w placówkach stacjonarnych. NFZ podkreśla, że nie wszystkie pacjentki, które mogłyby skorzystać z badań profilaktycznych, zgłaszają się na nie. Na przykład zgłaszalność na badania cytologiczne to ponad 20 proc. natomiast na mammografię – ok. 35 proc. NFZ podkreśla, że niestety ta zgłaszalność spada, kilka lat temu była nieco wyższa. Zgłaszalność różnie też wygląda w różnych powiatach.

———

Autorem i dostawcą informacji jest współpracujący z PAP
Nasz Dziennik.pl

Inne z tej kategorii

Prezydent: Walczyli, bo chcieli wolności

Redakcja

Polacy pierwsi na świecie?

29 grudnia wyruszyła wyprawa na K2.

M Huniak

Odkryto superziemię?

Redakcja

Nie oceniaj książki po okładce, a szpinaku po nazwie

Czyli kilka słów o szpinaku w jego międzynarodowe święto

B Kuras

Egipt zaostrza kontrolę nad internetem

Redakcja

Premiera nowego Boeinga 777-9X

A Faber
Gazeta Jutro