Historia Kultura

MKiDN: Wicepremier Piotr Gliński zainaugurował nową odsłonę serwisu szukajwarchiwach.gov.pl

Wicepremier Piotr Gliński zainaugurował nową odsłonę serwisu szukajwarchiwach.gov.pl

Bez historii nie da się zbudować przyszłości. MKiDN oddało do użytku nową odsłonę serwisu “Szukaj w archiwach” – fot. MKiDN
Nie ma nowoczesnych państw, nowoczesnych wspólnot politycznych bez dobrze funkcjonujących archiwów. Dzisiaj udostępniamy Polakom nową odsłonę serwisu SzukajwArchiwach – to rewolucja technologiczna i realizacja idei kultury otwartej, udostępniania zasobów kultury, zasobów archiwalnych Polakom. To fascynujące jak technologia może wspierać i rozwijać potrzeby poznawcze” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński podczas uroczystej inauguracji nowej odsłony serwisu SzukajwArchiwach.gov.pl, która odbyła się w ramach obchodów XII Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Wicepremier Gliński zadeklarował, że Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego będzie wspierało rozwój archiwów, ale również zadba o godne warunki pracy dla archiwistów. “Tylko wspólnie z Ministerstwem Kultury możemy robić rzeczy duże i ważne” – mówił dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych. Podkreślał, że nowa odsłona serwisu to przybliżenie, udostępnienie zasobów archiwalnych dla tych wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą dotrzeć do siedziby archiwów, dla których ten dostęp był utrudniony. Zalety nowego serwisu prezentował Radosław Kałużniak, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Serwis “Szukaj w Archiwach” jest narzędziem służącym do publikacji opisów oraz zdigitalizowanych skanów archiwaliów. Umożliwia korzystanie ze zbioru ponad 37 mln skanów oraz ok. 13,5 mln opisów materiałów przechowywanych w archiwach w Polsce i na świecie. Kopie materiałów prezentowane w serwisie pochodzą ze zbiorów wszystkich polskich archiwów państwowych, a także archiwów regionalnych i innych instytucji. Serwis jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich użytkowników. Prezentowane materiały – o ile nie zaznaczono inaczej – można pobierać, a ich jakość pozwala na ponowne wykorzystanie. Nowa wersja serwisu jest skierowana przede wszystkim do dziennikarzy, pracowników kreatywnych, archiwistów, genealogów, historyków, badaczy, nauczycieli, studentów, uczniów i pasjonatów.

Wśród udostępnionych dokumentów można znaleźć m.in. 29 listów Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida zabezpieczonych dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przechowywanych w archiwum Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego w Rzymie. Jeszcze w tym roku w ramach współpracy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych ze Zgromadzeniem Zmartwychwstania Pańskiego w Rzymie zdigitalizowane zostaną materiały pochodzące z grupy “Res Polonicae” obejmującej dokumenty dotyczące spraw państwa polskiego. Po wykonaniu prac skany tych materiałów także trafią do serwisu “Szukaj w archiwach”. Zabezpieczanie zbiorów Archiwum Zmartwychwstańców obejmie również digitalizację 230 mikrofilmów ks. Piotra Semenenki CR – polskiego filozofa i teologa katolickiego, uczestnika powstania listopadowego i współzałożyciela wspólnoty.

Państwową sieć archiwalną tworzą 33 archiwa, w tym 3 o charakterze centralnym obejmujące zakresem działania całą Polskę. Ich funkcją jest gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie, zabezpieczanie i udostępnianie materiałów archiwalnych. W zasobie archiwów państwowych znajdują się unikatowe źródła historyczne datowane od XIII w. po czasy współczesne. Organem nadrzędnym dla wszystkich archiwów jest Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Inne z tej kategorii

Premiera filmu pt. „303. Bitwa o Anglię”

A Jagła

Jeszcze mroczniejsza i jeszcze bardziej szokująca Sabrina Spellman

D Okaz

Mroczna strona Krakowa

M Zębala

Gustlik z „Czterech Pancernych” ma już 90 lat!

Okrągłe urodziny świętuje Franciszek Pieczka

J Trznadel

IPN: 1500 osób wzięło udział w konkursie IPN „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”

Redakcja

“Lista Schindlera” powraca!

A Szachowska
Gazeta Jutro