finanse

EKF: otwarta bankowość i nowe technologie pozwolą bankom lepiej poznać klienta

Dzięki wprowadzeniu w życie jesienią tego roku unijnej dyrektywy PSD2, klienci banków zyskają dostęp do nowych usług oraz większe bezpieczeństwo transakcji finansowych – takie wnioski płyną z debat poświęconych PSD2, które odbyły się w ramach sopockiego Europejskiego Kongresu Finansowego.

VISA partner akademi EFC – fot. Twitter VISA
Znamienne jest, że podczas kongresu rozstrzygnięto konkurs filmowy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, których zadaniem było pokazanie „jak będziemy płacić za swoje rachunki i zakupy za 5 lat”. Okazało się, że młodzi ludzie widzą przyszłość płatności jako proces mocno zautomatyzowany, praktycznie bez udziału człowieka. Partnerem konkursu filmowego oraz towarzyszącej EKF Akademii, w której studenci i młodzi absolwenci przygotowywali eseje o przyszłości Europy i świata finansów, była VISA. „Jako największy jak i najstarszy fintech świata, w zasadzie od zawsze innowacje przyjmujemy jako motto naszego działania, innowacyjność jest wręcz w genach organizacji. Stąd te wizje przyszłości, które prezentowali uczniowie i studenci, to tematy, które już dziś bardzo nas dotyczą” – powiedziała Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej VISA.

Zwróciła uwagę, że wiele z opisywanych przez uczestników konkursu futurystycznych technologii jest już wykorzystywanych przez jej firmę. „Rozwiązania takie, jak sztuczna inteligencja, chatboty, biometria – VISA już ma” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy.

Zdaniem Jarosława Królewskiego, CEO firmy Synerise, zajmującej się rozwojem aplikacji opartych na sztucznej inteligencji, to właśnie bankowość jest tym segmentem rynku, który będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję w sposób bardzo efektywny i efektowny. „Efektowny w kontekście doświadczenia klientów, a efektywny dlatego, że właśnie tam będą działać wszystkie algorytmy dotyczące czy to anomalii, czy przewidywania konkretnych potrzeb klienta, a w konsekwencji wybierania najlepszych dla niego ofert. Analizowana też będzie interakcja między klientami a produktami” – powiedział Jarosław Królewski.

Prawdziwym wyzwaniem, jakie stoi przez sektorem bankowym jest jednak tzw. otwarta bankowość, czyli przepisy nakazujące bankom – zgodnie z unijną dyrektywą PSD2 – udostępnianie danych o finansach klientów innym bankom oraz firmom zewnętrznym. „Z perspektywy klienta otwarta bankowość wydaje się rozwiązaniem doskonałym, bo nie będziemy musieli się logować do naszych kont w różnych bankach, będziemy to mogli zrobić za pośrednictwem jednej strony internetowej. Zobaczymy tam wszystkie nasze rachunki, jak również w jednym miejscu będziemy mogli zlecać płatności z różnych naszych kont” – mówiła Justyna Wilczyńska-Baraniak, Associate Partner/adwokat EY Law – IP, IT, Digital.

Z drugiej jednak strony banki będą musiały zadbać o zabezpieczenie pieniędzy klientów zgromadzonych na rachunkach i to wydaje się być ogromnym wyzwaniem. „To jest bardzo ważny temat i dopiero klienci zweryfikują, czy ten sposób działania otwartej bankowości będzie dla nich odpowiedni, czy też nie” – podsumowała Justyna Wilczyńska-Baraniak.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAP

Inne z tej kategorii

Ekspert: już za dwa lata połowę światowego PKB będzie generować gospodarka cyfrowa

Redakcja

Złoty w najbliższych tygodniach pozostanie stabilny. Kredyty nie powinny podrożeć

Redakcja

Sztuczna inteligencja wspomoże bankowość

Redakcja

Jak Polska ratuje Ukrainę przed kryzysem społecznym

Redakcja

Czy firmy i marki są gotowe na nowego konsumenta?

Poznaj najnowszy raport o zachowaniach zakupowych Generacji „Z”

Redakcja

Dr Mosiejko: teorie ekonomicznych noblistów są aktualne do dziś

Redakcja
Gazeta Jutro