Nauka i Technika

Rosyjski serwis sprawi, że Polacy będą czytać?

Największy w Rosji i krajach WNP serwis e-booków i audiobooków LitRes ogłosił wejście na polski rynek. Do końca 2020 roku firma zamierza rozpocząć pracę na co najmniej jeszcze jednym rynku międzynarodowym.

e-czytanie juz nikogo nie dziwi – fot. © Amazon.com, Inc.
LitRes uruchomił stronę internetową litres.pl dla polskiego audytorium oraz aplikację mobilną na platformy Android i iOS. Kupując e-book, użytkownicy mogą go przeczytać zarówno w określonej witrynie, jak i w aplikacji Czytaj! Wkrótce użytkownicy z Polski będą mogli także słuchać audiobooków: do końca roku serwis opracuje oddzielną aplikację Słuchaj!

Według Biblioteki Narodowej w ubiegłym roku w Polsce 37% populacji przeczytało przynajmniej jedną książkę. To o 5 punktów procentowych mniej niż w 2014 roku. Jednak w 2019 roku sytuacja może się zmienić w pozytywnym kierunku z wielu powodów.

W szczególności dzięki coraz bardziej popularnemu formatowi książek elektronicznych i audiobooków, który pozwala czytelnikowi na dostęp do wszystkich książek, które są już na jego smartfonie, a także nowych w dowolnym momencie. LitRes, jako najpopularniejsza usługa książkowa w WNP, zaoferuje czytelnikom w Polsce wygodny produkt, który pozwala im integrować książki z życiem codziennym.
W 2017 roku rynek e-booków w Polsce oszacowano na 85 mln zł, czyli o 13% więcej niż rok wcześniej, ale dwa razy mniej niż rynek e-booków w Rosji w tym czasie – mówi Siergiej Anurew, dyrektor generalny grupy „LitRes”. – Jednocześnie branża jest dość rozdrobniona i reprezentowana przez dużą liczbę graczy, z których kluczowymi są Platforma Dystrybucyjna Wydawnictw, Empik.com, Virtualo, Woblink, Legimi, Publio.pl. Warto zauważyć, że w Polsce jest już znaczna liczba użytkowników naszego serwisu. Wszystkie te czynniki mówią nam o wielkich możliwościach rozwoju firmy LitRes w Polsce.

Aby pomóc użytkownikom pokonać barierę w czytaniu, LitRes wprowadza wiele promocji i rabatów. Firma stosuje podobne podejście do motywowania czytelników na rynku rosyjskim. Należy zauważyć, że w obu krajach koszt książek elektronicznych jest znacznie niższy niż papierowych odpowiedników.

Do tej pory LitRes zawarł umowy lub jest na końcowym etapie negocjacji w sprawie uzyskania treści z wieloma kluczowymi wydawnictwami i agregatorami w Polsce. Użytkownicy LitRes będą mieli dostęp do nowych polskich autorów, takich jak Remigiusz Mróz, Katarzyna Nosowska, Dorota Masłowska, a także popularnych pisarzy zagranicznych. Podjęciu decyzji o zakupie tej lub innej książki pomoże darmowy fragment, który stanowi do 25% całości tekstu. Wśród innych bonusów – bezpłatny dostęp do literatury klasycznej. Nawiasem mówiąc, katalog zawiera ponad milion książek z całego świata, opublikowanych w ponad 20 językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, hiszpańskim, estońskim itd.

———

Autorem i dostawcą informacji jest
Sputnik News

Inne z tej kategorii

Sojuz przycumował do ISS

Redakcja

Sztuczna inteligencja wesprze pracę lekarzy

Redakcja

Groźny przeciwnik dla niebezpieczeństwa

M Lebiest

Polska Agencja Kosmiczna na nowych zasadach

Redakcja

Tajne akta projektu MK-Ultra mogą zostać ujawnione

Redakcja

Toyota Mirai w Arabii Saudyjskiej. Naftowy potentat stawia na wodór

Redakcja
Gazeta Jutro