Skoki Narciarskie

Sto lat dla Wielkiego Mistrza!

Kamil Stoch jest jednym z najwybitniejszych skoczków na całym świecie i żywym dowodem na to, że po trzydziestce można świetnie skakać. Dziś Wielki Mistrz z Zębu obchodzi 32. urodziny. Wspomnijmy jego sukcesy. 

Kamil Stoch, źródło: skijumping,pl, fot: Dominik Formela

Urodził się 25 maja 1987 roku w Zakopanem, ma dwie starsze siostry. W 2010 roku ożenił się z fotografką Ewą Bilan. Podobnie jak wielu polskich skoczków narciarskich, jest absolwentem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Swój wielki talent ujawnił już w wieku 12 lat, kiedy występował jako przedskoczek podczas zawodów PŚ w kombinacji norweskiej. Wylądował wtedy na 128 metrze i został okrzyknięty nadzieją polskich skoków. W Pucharze Świata zadebiutował w styczniu 2004 roku w Zakopanem, a pierwsze punkty zdobył nieco ponad rok później w Pragelato. Na pierwsze sukcesy przyszło mu jednak trochę poczekać, bowiem po raz pierwszy na podium stanął w 2011 roku podczas zawodów w Zakopanem. Było to zarazem pierwsze podium oraz pierwsze zwycięstwo w karierze. Idealnie zbiegło się to w czasie z zakończeniem kariery przez Adama Małysza. Od tej pory na ramionach Stocha spoczęła pozycja lidera polskiej kadry.

Dwa lata po pierwszym zwycięstwie nadszedł czas na medale. Podczas odbywających się we włoskim Val di Fiemme mistrzostw świata, zdobył indywidualnie złoto (duża skocznia) oraz brąz w drużynie. W sezonie 2013/2014 sięgnął po Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz został dwukrotnym mistrzem olimpijskim w Soczi. W 2017 roku przyczynił się do historycznego drużynowego złota zdobytego podczas mistrzostw świata w Lahti. Dwa razy pod rząd (w sezonach 2016/2017 i 2017/2018) zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni, a podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu zdobył swoje trzecie indywidualne złoto oraz brąz z drużyną. W sezonie 2017/2018 po raz drugi sięgnął po Kryształową Kulę. Ponadto, zwyciężył w takich turniejach jak: Willingen Five, Planica 7 oraz Raw Air. Od 2014 roku jest zawodnikiem KS Eve-nement Zakopane.

Kamil Stoch, źródło: skijumping.pl, fot: Tadeusz Mieczyński

Został wyróżniony prestiżowym Medalem Holmenkollen, przyznawanym zawodowym narciarzom, osiągającym wysokie wyniki podczas zawodów rangi mistrzostw świata oraz igrzysk olimpijskich. Ponadto, został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Małopolski. Dwukrotnie (w 2014 i 2017 roku) zwyciężył w Plebiscycie “Przeglądu Sportowego”.

Naszemu Wielkiemu Mistrzowi życzymy wielu sukcesów sportowych oraz prywatnych, a przede wszystkim zadowolenia ze swoich osiągnięć.

Inne z tej kategorii

Komplet Polaków w konkursie!

J Bujas

Kamil Stoch na 3 miejscu!

M Zębala

Dawid Kubacki na najniższym stopniu podium w Willingen

Zwyciężył Daniel Andre-Tande

M Zębala

Kamil Stoch Wicemistrzem Świata w Lotach!

Zwycięzcą Norweg Tande

J Bujas

Polacy dominują w Zakopanem

Nowy Rekord Wielkiej Krokwi

M Zębala

Markus Eisenbichler zwyciężył w Planicy

Piotr Żyła na podium

M Zębala
Gazeta Jutro