Informacje Polska

Sytuacja hydrologiczna – IMGW

Sytuacja hydrologiczna na południu Polski jest nadal dynamiczna, zwłaszcza w dorzeczu Wisły. Na szczęście opady słabną a w godzinach nocnych ustąpią zupełnie. Pozwoli to na stabilizacje oraz poprawę sytuacji hydrologicznej na południu Polski. Jednocześnie zacznie maleć zagrożenie powodziowe.

Raba w Proszówkach – fot. Twitter Marek Rynowski.

Wezbranie na rzekach w południowej Polsce

Dorzecze Wisły

Na Wiśle na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego utworzyła się pierwsza fala wezbraniowa, która jest konsekwencją przemieszczania się wód opadowych z zlewni Małej Wisły i Przemszy. Stany alarmowe zostały przekroczone na Małej Wiśle do wodowskazu Bieruń Nowy. I na tej stacji z rana nastąpiła kulminacja fali wezbraniowej. W kolejnych godzinach przy przekroczonych stanach ostrzegawczych przemieszczać się będzie w dół rzeki. Fala wezbraniowa będzie długa i przez następne dni wciąż notowane będą przekroczenia stanów ostrzegawczych. Kolejna fala wezbraniowa uformowała się w okolicach Krakowa i tam obecnie kulminuje przy przekroczonym o 60 cm stanie alarmowym. W kolejnych godzinach przemieszczać się będzie w kierunku stacji wodowskazowej Popędzynka. Prognozowane jest w tym miejscu przekroczenie stanu alarmowego o 65 cm w piątkowych godzinach nocnych i z rana w sobotę. W sobotę przekroczony stan alarmowy o prognozuje się również w Karsach. Fala kulminacyjna przemieszczać się będzie w sobotnie popołudnie i przez niedzielę w okolicach Szczucina.

W niedziele w godzinach wieczornych kulminacja nastąpi w Sandomierzu przy przekroczonym stanie alarmowym o 55 cm. W całym górnym biegu Wisły do miejscowości Annopol, prognozuje się przekroczenia stanów alarmowych wraz z przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Kolejne wezbranie na Wiśle utworzyło się w okolicach Zawichostu, co jest konsekwencją opadów na pograniczu woj. małopolskiego i podkarpackiego z dnia 21 i 22maja. Tam wezbranie będzie utrzymywać się najdłużej, a stan alarmowy zostanie przekroczony o ponad 1m (w poniedziałek 27.05.2019). Na środkowej Wiśle w przyszłym tygodniu fala wezbraniowa ulegnie spłaszczeniu i wydłużeniu.

Przemieszczać się będzie w stanie wody wysokiej, przy stanach około ostrzegawczych. Na szczęście znaczną część wody opadowej skumulowały pracujące zbiorniki wodne, co spowodowało uformowanie się kilku mniejszych fal wezbraniowych. W godzinach nocnych opady na południu zaczną słabnąć. Pozwoli to na poprawę sytuacji w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim. W zlewni Małej Wisły, Przemszy prognozuje się poziomu wody w strefie wody wysokiej, wciąż lokalnie przy przekroczonych stanach ostrzegawczych.

W zlewniach Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Nidy prognozuje się przemieszczanie się wody opadowej w dół tych zlewni. Stany wód w górnych biegach stopniowo będą opadać w strefie wody wysokiej. W dolnych biegach tych zlewni notowane będą przez najbliższe 2 dni przekroczenia stanów alarmowych, jednak z tendencją spadkową. W górnych biegach zlewni Wisłoki i Sanu prognozowana jest stabilizacja bądź niewielkie wzrosty (związane z prognozowanymi opadami typu burzowego) wciąż przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych. Od soboty prognozuje się opadanie poziomu wód poniżej stanów alarmowych.

Największe opady notowano w województwie małopolskim tam na 2 stacjach opady były w granicach 60 mm za dobę. W dalszym ciągu znaczne opady występowały w południowo części Polski. W związku z tym w dalszym ciągu notowano wzrosty stanów wody głównie w dolnych biegach rzek uchodzących do Wisły oraz na samej Wiśle. Największe wzrosty poziomu wody (powyżej 2m) notowano na Wiśle w Krakowie i Czernichowie. Stan alarmowy o godzinie 11:00 został przekroczony na 25 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 4 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy został przekroczony na 55 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 22 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. W porównaniu z godziną 8:00 dnia dzisiejszego widoczny jest spadek liczby stanów ostrzegawczych i alarmowych na południu Polski.

Rzeka Raba w Proszówkach – fot. Twitter Marek Rynowski.

Dorzecze Odry

Na Odrze utworzyła się fala wezbraniowa przy przekroczonym stanie alarmowym. Aktualnie kulminacja fali przemieszcza się w okolicach Raciborza, stan alarmowy został przekroczony o 50cm. Na stacjach położonych poniżej Raciborza prognozowane są wzrosty w strefie wody wysokiej przy przekroczonych stanach ostrzegawczych. Na dolnej i średniej Odrze w kolejnych dniach fala wezbraniowa przemieszczać się będzie w granicach wody wysokiej.

Na dopływach górnej Odry prognozowane są wahania stanów wody z tendencją spadkową. Na Olzie prognozuje się opadanie stanów wody. Na dopływach środkowej Odry, w kolejnych godzinach sytuacja będzie się stabilizować, zwłaszcza w górnych odcinkach rzek. W dolnych odcinkach prognozowane są wzrosty związane z przemieszczaniem się fal wezbraniowych na rzekach. Lokalnie mogą występować przekroczenia stanów ostrzegawczych na Kaczawie i Ślęży. W zlewni Baryczy utrzymywać się będą kilku centymetrowe przekroczenia stanów alarmowych przez najbliższe dni Na rzekach wpadających bezpośrednio do Morza Bałtyckiego oraz na rzekach w dorzeczu Pregoły i Niemna prognozowane są niewielkie wahania stanów wody w obecnych strefach, bez zagrożenia hydrologicznego.

Aktualnie obowiązują następujące ostrzeżenia hydrologiczne:

III stopnia
śląskie:
– zlewnie: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły;
małopolskie:
– Wisła oraz zlewnie: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy;
podkarpackie:
– zlewnie: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka;
świętokrzyskie:
– Wisła.

II stopnia
opolskie:
– Odra
śląskie:
– zlewnia Warty
dolnośląskie:
– Odra środkowa

Dyżurny hydrolog CNO PSHM: Paweł Staniszewski

———

Autorem i dostawcą informacji jest
IMGW

Inne z tej kategorii

Airbus wycofuje się z przetargu

Redakcja

Rozmowa w cztery oczy prezydentów Polski i USA

Redakcja

IMGW: Oblodzenie w 9 województwach

Redakcja

PK: Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej nielegalnie wprowadzającej do obrotu paliwa

Redakcja

Protest „żółtych kamizelek” spowolni wzrost gospodarczy Francji?

Redakcja

MSWiA: rząd wesprze samorządy borykające się z plagą komarów po majowych podtopieniach

Redakcja
Gazeta Jutro