Informacje Świat

Pięć okrętów NATO wpłynie w piątek do Gdyni

Pięć okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO wpłynie w piątek do Gdyni. Będą to jednostki z Danii, Niemiec, Belgii, Holandii i Norwegii. W ramach roboczej wizyty, pozostaną one w gdyńskim porcie do poniedziałku.

Standing #NATO Mine Countermeasures Group One – fot. NATO MaritimeCommand
O planowanej wizycie jednostek wchodzących w skład Grupy 1. Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (Standing NATO Mine Countermeasures Group One – SNMCMG-1) poinformował we wtorek rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. Jak wyjaśnił, będą to: flagowy okręt zespołu – duński HDMS Thetis oraz niszczyciele min: belgijski BEL Bellis, brytyjski HMS Ramsey, holenderski HNLMS Zierikzee, niemiecki FGS Dillingen i norweski HNoMS Hinnoey. Lewandowski dodał, że w skład zespołu wchodzą też dwa duńskie drony przeznaczone do zwalczania min. Wyjaśnił, że zespołem dowodzi oficer Królewskiej Duńskiej Marynarki Wojennej komandor porucznik Peter Krogh. Rzecznik poinformował, że wszystkie okręty zacumują w piątek rano przy nabrzeżu Francuskim Portu Gdynia. Wyjaśnił, że gospodarzem wizyty będzie gdyński 13. Dywizjon Trałowców wchodzący w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Jak przypomniał Lewandowski, głównym zadaniem SNMCMG-1 „jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych”. „Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań, czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem »Tarczy Przeciwminowej« dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych” – wyjaśnił rzecznik.

Lewandowski dodał też, że wizyty robocze okrętów NATO w polskich portach służą „rozwojowi przyjacielskich stosunków”, wzajemnemu zaznajamianiu się z warunkami, pracą i sprzętem marynarzy z poszczególnych państw oraz „wymianie doświadczeń związanych z realizacją zadań na morzu”. Rzecznik przypomniał też, że polskie okręty wielokrotnie powoływane były do stałych zespołów NATO (tworzące jej jednostki zmieniają się co kilka miesięcy), w tym do SNMCMG-1. W skład tej ostatniej grupy regularnie powoływane są choćby niszczyciele min z 13. Dywizjonu Trałowców, z kolei ORP „Kontradmirał X. Czernicki” z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych trzykrotnie był już jednostką flagową SNMCMG-1, a przez połowę 2017 roku pełnił funkcję okrętu flagowego Grupy 2. Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO działającej na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.

———

Autorem i dostawcą informacji jest współpracujący z PAP
Nasz Dziennik.pl

Inne z tej kategorii

“Time” przyznał tytuł Człowieka Roku

A Faber

MSZ: Polsko – indonezyjskie konsultacje dwustronne

Redakcja

Gigantyczny pożar w Korei Południowej

A Szachowska

MS: Bezwzględna walka z pedofilią – pakiet zmian KK przygotowany

Redakcja

Ważne zmiany w prawie telekomunikacyjnym

Redakcja

Nowa załoga poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną w grudniu

Redakcja
Gazeta Jutro