Podróże

MIiR: przybywa atrakcji dla turystów w Polsce Wschodniej

Pensjonat z widokiem na Wigry, park historyczno-rozrywkowy w Tykocinie, warsztaty robienia lizaków w Jaśle, czy degustacja regionalnych przysmaków w sercu Bieszczad – to tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie w letnim sezonie turystycznym czekają na gości, którzy odwiedzą Polskę Wschodnią. Co je łączy? – sfinansowały je pożyczki w ramach instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka.

Polska wschodnia coraz bardziej atrakcyjna turystycznie? – fot. pixabay
Nasze pożyczki, to już ponad 200 turystycznych inwestycji w Polsce Wschodniej. Dla turystów oznacza to 200 nowych atrakcji, dla nas – potwierdzenie, że podejmując decyzje o stworzeniu dedykowanego instrumentu wsparcia dla branży turystycznej trafiliśmy w oczekiwania, a w konsekwencji skutecznie wyzwoliliśmy apetyt na inwestycje małego, lokalnego i regionalnego biznesu – powiedział Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. – Unikalne walory makroregionu i coraz wyższa jakość oferty turystycznej dają dobre podstawy do czerpania stabilnych dochodów z turystyki. Ten sektor gospodarki rośnie – przez większą mobilność turystów krajowych i coraz liczniejsze odwiedziny z zagranicy. Dobrze, że przedsiębiorcy z Polski Wschodniej umieją wykorzystać ten korzystny trend – dodał wiceminister.

Pożyczka na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej to środki w wysokości nawet 500 tys. zł, które mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą zainwestować w rozwój pensjonatu, restauracji, parku linowego, wypożyczalni kajaków i wielu innych wpisujących się w branżę turystyczną, przedsięwzięć. Warunek to ulokowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej, czyli w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim lub podkarpackim. Środki są niskooprocentowane, z możliwością uzyskania półrocznej karencji w spłacie i ustalenia zmiennych rat spłaty pożyczki – innych w wysokim i niskim sezonie turystycznym. Przedsiębiorca może spłacać pożyczkę nawet przez 7 lat, a dodatkowe preferencje – między innymi jeszcze niższe oprocentowanie – czekają na młode firmy, prowadzące działalność nie dłużej niż 2 lata i Miejsca Przyjazne Rowerzystom, na Wschodnim szlaku rowerowym Green Velo.- Cieszy nas tak duża aktywność przedsiębiorców w staraniu się o pożyczki; zaskakuje różnorodność pomysłów, które chcą zrealizować dzięki pozyskanym środkom. Przedsiębiorcy podkreślają, że atutem pożyczek są nie tylko korzystne warunki związane z oprocentowaniem, czy karencją w spłacie, ale również uproszczone procedury, gdy starają się o uzyskanie wsparcia. To budzi zaufanie. Celem BGK jest rozwój każdej firmy – podkreślił Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, który zarządza środkami.

Wielkie historie małych biznesów

Flisak Park to jedna z atrakcji, jakie czekają na gości odwiedzających Tykocin – niewielkie, pełne zabytków miasto na Podlasiu. Właściciel Flisak Parku – historyk z wykształcenia – tu właśnie postanowił zrealizować swoje marzenie o połączeniu zawodowego doświadczenia, wiedzy i pasji ze sposobem na zarabianie pieniędzy. Otworzył park rozrywki – niecodzienny, bo łączący zabawę ze zdobywaniem wiedzy. Na gości czeka więc część przyrodnicza, z figurami gigantycznych owadów, część historyczna – z Muzeum Narwii i modelami dawnych statków i łodzi narwiańskich oraz część rekreacyjna – z przystanią tramwaju wodnego i parkiem linowym. Ten ostatni element powstał właśnie dzięki pożyczce na rozwój turystyki. – Pożyczka na rozwój turystki z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka, okazała się idealnie skrojona do moich biznesowych potrzeb. Dodatkową korzyścią było niewielkie oprocentowanie i fakt, że pożyczka finansowana jest ze środków Ministra Inwestycji i Rozwoju – wyjaśnia Adam Rudawski, właściciel Flisak Parku.

Gdzie po pożyczkę
Pożyczek na rozwój turystyki udzielają w każdym z pięciu wschodnich województw instytucje finansujące, wybrane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Konsultanci udzielą szczegółowych informacji na temat pożyczki, podpowiedzą jakie dokumenty przygotować, pomogą w dopełnieniu formalności:

województwo instytucja
finansująca

podkarpackie

Agencja
Rozwoju Regionalnego MARR S.A.

lubelskie

Lubelska
Fundacja Rozwoju

podlaskie

Fundusz
Wschodni Sp. z o.o.

świętokrzyskie

Krajowe
Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości

warmińsko-mazurskie

Działdowska
Agencja Rozwoju S.A.

Instrument Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to środki krajowe, których dysponentem jest Minister Inwestycji i Rozwoju. Zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją w województwach zajmują się instytucje finansujące. Instrument wspiera mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność w branży turystycznej i okołoturystycznej, chcące zainwestować w Polsce Wschodniej. Całkowity budżet instrumentu to ok. 200 mln zł. Pożyczki będą udzielane do 2026 roku. Więcej informacji na www.gov.pl/inwestycje-rozwoj/turystyka oraz www.bgk.pl/turystyka.

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAP

Inne z tej kategorii

Zgubiłeś dowód na wakacjach? Zgłoś to przez Internet!

Redakcja

Gdzie Kowalski spędza swój urlop?

D Brabańska

Ciasne, ale własne! Jak mieszka się w Japonii?

M Lebiest

Łazienki hotelowe coraz bardziej smart!

Automatyka numerem jeden

M Lebiest

Prognoza branży turystycznej: Karpacz czy Gdańsk – taniej już nie będzie

Redakcja

Niesamowite miejsce na Ziemi

M Huniak
Gazeta Jutro