Zdrowie

Jak pies wpływa na Twoje zdrowie?

Nie od dziś wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Każdy właściciel czworonoga wie, ile radości i energii potrafi wnieść w ludzkie życie. Jak się okazuje, kontakt z tym pupilem może pozytywnie wpłynąć nie tylko na zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. 

Źródło: pixabay

Badania wykazały, że posiadanie psa wiąże się z niższym ciśnieniem tętniczym, a także mniejszym ryzykiem wystąpienia ataków serca. Zmniejsza również poziom cholesterolu i trójglicerydów, a także stresu. Bez wątpienia ma na to wpływ uspokajające działanie czworonogów – głaskanie oraz zabawa z nimi pozwalają się wyciszyć, zrelaksować. Ponadto, zwierzę to świetny sportowy motywator, który wyciągnie Cię na spacer czy bieganie nawet w najgorszą pogodę.

Pies jest również świetnym lekarstwem na samotność, nieśmiałość oraz smutek – właściciele psów łatwiej i częściej zawierają znajomości z innymi ludźmi. 4 na 5 osób wychodzących z psami na spacery, rozmawia wtedy z innymi opiekunami czworonogów. Warto też zauważyć, że człowiek często jest bardziej otwarty w stosunku do zwierząt niż do ludzi, bo nie musi obawiać się z ich strony krytyki czy wyśmiania. Dlatego pies stanowi tak ważną część życia wielu osób – jest traktowany jako pełnoprawny członek rodziny, bez którego często trudno sobie poradzić. Jeżeli czujesz się samotny, najlepszym lekarstwem dla Ciebie jest psiak, który zajmie Twój czas i poprawi humor w każdym momencie.

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy warto mieć psa, to odpowiedź jest jedna – warto! Jednak należy pamiętać, że każda przyjaźń to nie tylko korzyści, ale też ciężka, wieloletnia i odpowiedzialna praca.

Inne z tej kategorii

Czy niemowlakowi potrzebna jest czapeczka?

Katarzyna Warzecha

Zdrowa przekąska? Sięgnij po bakalie!

Redakcja

Jazda na rowerze bezpieczna dla jąder

Redakcja

Zastanów się, czy warto: o toksyczności e-papierosów

Redakcja

Jak dbać o figurę?

K Bockowska

Ponad 290 tysięcy uczniów wie, jak ważne jest jedzenie śniadania – nie tylko od święta!

Redakcja
Gazeta Jutro