Nauka i Technika

Cała prawda o nauce języków obcych, czyli w jaki sposób nauczyć się ich najszybciej!

Nauka języków obcych jest prosta. To ludzie czynią ją skomplikowaną. Jeśli pragniesz nauczyć się języka angielskiego, francuskiego czy hiszpańskiego wcale nie musisz kupować drogich książek ani zapisywać się na prywatne lekcje. Możesz samodzielnie się go nauczyć! Wystarczy tylko wiedzieć, od czego zacząć.

Źródło: Startup Stock Photos

Nie przekreślaj swoich szans przed startem!
Wiele osób twierdzi, że nie mają talentu do nauki języków obcych. Jednak czy w efektywnej nauce języków obcych tak naprawdę chodzi o talent, czy o metodę, którą te osoby wykorzystują? Być może tym osobom wcale nie brakuje talentu, tylko przez wiele lat uczyły się w zły sposób.

Czasami „brak talentu” to tylko pretekst, żeby w ogóle nie zacząć nauki. Trzeba pamiętać o tym, że wszystko wymaga czasu. Jeśli Ci bardzo na czymś zależy, to nie poddawaj się. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, by osiągnąć upragniony cel.

Źródło: Startup Stock Photos

Słuchaj!
W nauce języków obcych najważniejsze jest słuchanie. Często nie słuchamy dokładnie. W szczególności, jeśli czegoś nie rozumiemy. Informacja zamienia się w zlepek nic nieznaczących słów. Prawda jest taka, że słuchanie jest niezbędne. Samo czytanie podręczników nie wystarczy. Konieczny jest żywy kontakt z językiem. Nie musisz wyjeżdżać za granicę. Wystarczy zacząć oglądać obcojęzyczne filmy i seriale, włączyć zagraniczne radio lub posłuchać ulubionych piosenek (trzymając przed sobą teksty). Możesz również skorzystać z filmików publikowanych na YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo vlogów, dzięki którym dodatkowo zobaczysz, jak żyje się w innym kraju oraz poznasz tamtejszą kulturę.

Jeśli dopiero zaczynasz się uczyć, to prawdopodobnie nie zrozumiesz większości wypowiedzi osoby obcojęzycznej. Nic nie szkodzi! A wiesz dlaczego? Ponieważ usłyszysz melodię języka, jego rytm, sposób, w jaki wypowiadane są słowa oraz rozpoznasz, na którą sylabę wyrazu przypada akcent. Na początku zdania mogą brzmieć dziwnie, obco, ale się przyzwyczaisz. Po jakimś czasie zaczniesz rozpoznawać wcześniej usłyszane wyrazy. Jest to pierwszy krok do dalszej nauki.

Źródło: Startup Stock Photos

Dobrym sposobem jest oglądanie filmów z napisami, ponieważ nie tylko mamy okazję usłyszeć, w jaki sposób wypowiada się poszczególne słowa, ale również dowiadujemy się, jak się je pisze. Jeżeli posiadasz dużo cierpliwości, to możesz wziąć do ręki długopis, rozłożyć przed sobą notatnik i zatrzymywać film po każdym wypowiedzianym przez aktora zdaniu. Takie zdanie przepisuje się na papier, a następnie rozkłada na pojedyncze wyrazy. W dalszej kolejności tłumaczy się każdy z tych wyrazów. Tę samą metodę można wykorzystać podczas czytania książek czy artykułów. Jest czasochłonna, ale przynosi niesamowite efekty!

Zapomnij (na chwilę) o gramatyce!
Nie zaczynaj nauki języka obcego od skupiania się na gramatyce. Gramatyka jest ważna, ale nie najważniejsza! Gramatyka z pewnością przyda Ci się później. Poza tym, dla wielu osób jest ona po prostu nudna.

W szkole i na kursach językowych programy nauczania często kładą zbyt duży nacisk na gramatykę. W efekcie uczniowie znają reguły gramatyczne, ale nie umieją ich zastosować w praktyce, w zwyczajnej rozmowie z obcokrajowcem. Na zajęciach uczą się czasów, tworzenia trybów warunkowych oraz pisania formalnych lisów i rozprawek. Wszystkie te reguły wydaje się sztywne i oderwane od rzeczywistości. Pomyśl logicznie! Gdy z kimś rozmawiasz, to nie zastanawiasz się nad tym, czy używasz strony biernej czy czynnej. Mimo to potrafisz się porozumieć.

Dlaczego niektóre dzieci uczą się szybciej języków obcych niż dorośli?
Dzieci są bystre, ale to tylko połowa ich sukcesu. Sekret tkwi w metodzie nauki. Dzieci często są ciekawe świata. Chcą go jak najlepiej poznać. Niektórzy dorośli tę ciekawość gdzieś zatracili. Żyją już tyle lat, że to, co ich otacza, nie wywiera na nich już żadnego wrażenia. Dzieci natomiast dokładnie obserwują i starają się naśladować to, co widzą i słyszą. Ponadto, gdy dorośli skupiają się na regułach gramatycznych, dzieci oglądają bajki i starają się powtarzać usłyszane słowa i zwroty. Ciekawi je, co każde z nich może znaczyć.

Nikt z nas, gdy był dzieckiem, nie zaczynał nauki języka polskiego od reguł gramatycznych! Jeśli chodzi o naukę języka, to reguły gramatyczne schodzą na drugi plan. Małe dzieci, gdy uczą się języka, nie wiedzą nawet, co dokładnie oznacza słowo „gramatyka”. Dzieci natomiast słuchają. Gdy słyszą słowo „sok” i widzą przed sobą butelkę soku, zapamiętują to. Tak jest z każdym kolejnym słowem. Gdy tych słów już się trochę uzbiera, starają się tworzyć proste zdania. Po jakimś czasie proste zdania zamieniają w zdania złożone. Dzieci już wtedy wiedzą, w jaki sposób zakomunikować swoje potrzeby. Następnie poznają litery alfabetu. Uczą się składać je w całość. Gdy już to zrobią, próbują czytać i pisać.

Dzięki „metodzie słuchania” starsze dzieci nie mają już tak wielu problemów z nauką gramatyki. Poniekąd przychodzi im to naturalnie. Gdy ktoś do nich mówi, umieją rozróżnić, jakiego czasu używa, mniej więcej wiedzą, czy dane słowo jest poprawnie odmienione i czy szyk wyrazów w zdaniu jest właściwie ułożony. Na tym tkwi cała tajemnica.

Źródło: Startup Stock Photos


Skuteczna nauka słówek

Ucz się słówek, które są bezpośrednio związane z Twoim życiem! Jeżeli Twoim ulubionym posiłkiem jest śniadanie, sprawdź, jak brzmi ten wyraz w języku, którego chcesz się nauczyć. Jeśli nigdy nie rozstajesz się z telefonem, zrób podobnie i zapisz w notesie słówko „telefon”. Twoja koleżanka ma jutro urodziny? Zobacz, w jaki sposób złożyć jej życzenia w obcym języku oraz poszukaj ciekawych zwrotów związanych z tym dniem.

Jednocześnie staraj się nie uczyć pojedynczych słówek. Najlepiej uczyć się ich z kontekstu. O wiele szybciej zapamiętasz słówka, jeśli wpleciesz je w krótkie zdania. Dodatkowo możesz spróbować przepisać te zdania kilka razy. Dobrym sposobem jest również powtarzanie na głos. Twój mózg chętniej koduje czynności, które wykonujesz kilkukrotnie.

Zaakceptuj fakt, że nie musisz zapamiętać wszystkiego. Gdy natrafisz na jakieś słówko czwarty, piąty czy szósty raz, to potem już automatycznie je rozpoznasz.

Nie traktuj nauki języka obcego jako „nauki”
Najlepszymi uczniami są osoby, które są z natury ciekawe. Które nie traktują procesu uczenia się jako przykrego obowiązku, ale jako świetną zabawę, połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jeśli nie lubisz się uczyć, możesz zastąpić słowo „nauka” na słowo „poznawanie”. Może wydawać się, że nie zrobi to żadnej różnicy, ale zdasz sobie sprawę, że Twoje nastawienie będzie trochę inne. Wielu uczniom i studentom słowo „nauka” może kojarzyć się z czymś negatywnym, np. obowiązkiem, który muszą wykonać, aby zaliczyć przedmiot. A tak naprawdę zdobywanie wiedzy jest super! Wystarczy tylko odrobinę zmienić podejście.

Nauka języków obcych może być świetną przygodą!
Dobrym pomysłem jest samodzielna nauka. Dlaczego? Jeśli będziesz uczyć się samodzielnie, to będziesz to robić tylko dla siebie i dla własnej przyjemności. Będziesz uczyć się na luzie, we własnym tempie i bez przymusu. Nikt nie będzie Cię z tego rozliczał. Nie będziesz nigdy martwić się o nadchodzący egzamin.

Nie zaczynaj nauki od sprawdzenia, jak nazywają się wszystkie części roweru, jeśli Cię to kompletnie nie pasjonuje. Gdy uczymy się o rzeczach, które nas nudzą, już na drugi dzień nic z tego nie będziemy pamiętać. Zapamiętujemy natomiast wszystko to, co jest dla nas ważne. Czy nie wspaniale jest uczyć się o rzeczach i sprawach, które nas interesują?

Boisz się o motywację? Jeśli będziesz robić coś, co lubisz, to nie musisz się o nią martwić. Przyjdzie sama!

Inne z tej kategorii

Ministerstwo Cyfryzacji: Nie daj się okraść – reaguj na włam

Redakcja

Smartfon wykorzystujący sztuczną inteligencję Vivo V11 debiutuje na światowych rynkach z obietnicą idealnych ujęć i wciągającego projektu

Redakcja

Huawei ogłasza gotowość platformy sztucznej inteligencji “Atlas”

Redakcja

Sztuczna inteligencja. Dlaczego powinniśmy się jej bać?

Redakcja

Polacy wygrali w zawodach łazików marsjańskich

Redakcja

30 lat telewizji satelitarnej w Polsce.

Jakie będą trendy rozwoju branży?

Redakcja
Gazeta Jutro