Zdrowie

Nie daj się udarowi – zapobiegaj!

Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej

Udar jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i śmierci na całym świecie – również w Polsce, a liczba osób, które go przeszły niestety ciągle wzrasta. Przyczyn udaru jest wiele, dlatego należy szczególnie dbać o swoje zdrowie. Z myślą o jak najszerszym zapobieganiu tej chorobie, 10 maja obchodzimy Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej, bo to właśnie ona odgrywa kluczową rolę w walce z udarem. 

źródło: pixabay.com

Czym jest udar i jak go rozpoznać?

Udar to zaburzenie krążenia krwi w mózgu, dzielimy go na krwotoczny, w którym występuje wylew krwi do mózgu oraz niedokrwienny, kiedy zatrzymany jest dopływ krwi do mózgu. W wielu przypadkach udar jest bezpośrednim zagrożeniem życia i wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Jego objawy są dosyć charakterystyczne i łatwe do rozpoznania, są to m.in.: paraliż lub niedowład jednej strony ciała i twarzy, problemy z mówieniem oraz silny ból głowy. Aby sprawdzić, czy u poszkodowanego doszło do udaru, można poprosić go, aby się uśmiechnął – w przypadku paraliżu twarzy do góry uniesie się tylko jeden kącik ust. W przypadku udaru ważnym czynnikiem jest czas, jaki minie od wystąpienia objawów do znalezienia się w szpitalu, dlatego jeżeli zauważymy niepokojące symptomy, nie należy zwlekać i jak najszybciej wezwać pomoc.

źródło: aptekagemini.pl

Pierwsza pomoc

Osoba udzielająca pierwszej pomocy poszkodowanemu, u którego podejrzewa się udar, ma za zadanie przede wszystkim wezwać pomoc, zadbać o podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych i zapewnić choremu komfortu psychiczny.

Czynniki wpływające na ryzyko udaru

Zdecydowanie nasz styl życia wpływa na nasze zdrowie. Narażeni na wystąpienie udaru są ludzie palący papierosy oraz nadużywający alkoholu. Ryzyko wzrasta również w przypadku osób otyłych, chorujących na cukrzycę oraz nadciśnienie. Występują również predyspozycje takie jak: płeć (udar częściej dotyka mężczyzn), rasa czy występowanie udarów w rodzinie. Należy także pamiętać, że do grupy ryzyka udarowego zalicza się także osoby, które już wcześniej go przeszły.

Badania kontrolne – fot. medonet.pl

Profilaktyka 

Profilaktykę dzielimy na pierwotną i wtórną. Pierwotna to ta przed udarem, natomiast wtórna – po. Zarówno jedna, jak i druga jest bardzo ważna, ponieważ wystąpienie jednego udaru wcale nie wyklucza powstania kolejnych. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się także diabetycy. U tych osób zaleca się regularne badanie glikemii oraz ciśnienia tętniczego. Pod stałą kontrolą powinny znaleźć się również kobiety w ciąży, czy przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne.

Pamiętajmy, aby nigdy nie lekceważyć niepokojących objawów, ponieważ im szybciej chory znajdzie się pod profesjonalną opieką, tym mniejsze jest ryzyko kalectwa i śmierci. W Polsce ta choroba każdego roku dotyka aż 70 tysięcy osób, z czego ok. 30 tysięcy umiera. Prawie połowa jest w stanie wrócić do pełnej sprawności, jednak spora część wymaga stałej opieki i pomocy w codziennych czynnościach.

Inne z tej kategorii

Lecznicze działanie cynamonu – nie tylko na przeziębienia

Katarzyna Warzecha

Co zrobić, by mieć energię przez cały dzień, wstając wcześnie rano?

10 porad dotyczących wczesnego wstawania

B Kuras

Czy wiesz, co jesz?

Nowe techniki konserwacji żywności budzą wątpliwości!

Redakcja

GIS ostrzega przed mrożonymi warzywami

Redakcja

Leczenie łuszczycy może być skuteczniejsze

Redakcja

Polkowiczanka Paulina Kulińska najlepszą położną

M Lebiest
Gazeta Jutro