Kino Kultura

„Karmelitanki” z Met i „Carmen” z Bolszoj na finał sezonu transmisji do polskich kin

Dwiema transmisjami HD LIVE – operową i baletową – nazywowkinach.pl kończy sezon 2018–19. Już w najbliższą sobotę (11.05) widzowie w ponad 30 kinach całej Polski będą mogli obejrzeć na żywo z nowojorskiej The Metropolitan Opera wstrząsające „Dialogi karmelitanek”, którymi zadyryguje sam szef nowojorskiej sceny. Za ponad tydzień zaś, w niedzielę (19.05), z legendarnego Teatru Bolszoj w Moskwie transmitowany będzie najnowszy wieczór baletowy, na który złożą się „Carmen-Suita” i „Pietruszka”.

Wstrząsające „Dialogi karmelitanek” to ostatnia w tym sezonie transmisja do kin z wielokrotnie nagradzanego cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD”. Fot. Ken Howard

Zobacz fragment „Dialogów karmelitanek” TUTAJ.

Zobacz zwiastun wieczoru baletowego TUTAJ.

Zobacz, gdzie obejrzeć „Dialogi karmelitanek”.

Zobacz, gdzie obejrzeć „Carmen-Suitę” i „Pietruszkę”.

Nowy dyrektor muzyczny Met, Kanadyjczyk Yannick Nézet-Séguin, właśnie „Dialogi karmelitanek” wymieniał jako jedną z dwóch oper z repertuaru francuskiego, które chciałby przywrócić nowojorskiej scenie. Arcydzieło Francisa Poulenca powstało na motywach prawdziwych wydarzeń: losy skazanych na śmierć podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej karmelitanek z zakonu w Compiegne opisała w powieści Gertrude von Le Fort. Potem historia ta pojawiła się na scenie teatralnej w dramacie Georges’a Bernanosa. Kompozytor uznał ją za doskonały temat dla swej opery, w której chciał odzwierciedlić również okropności II wojny światowej. W nowojorskim wznowieniu inscenizacji Johna Dextera występuje doborowa obsada. Jako Blanka de la Force, młoda adeptka klasztoru, zaprezentuje się amerykańska mezzosopranistka Isabel Leonard, a Finka Karita Mattila wcieli się postać starej przeoryszy. Transmisja 11 maja o godz. 18:00.

A już 19 maja do kin zaprosi widzów Teatr Bolszoj, który na finał swojego sezonu transmisji przygotował kultową „Carmen-Suitę”, balet stworzony w roku 1967 dla Mai Plisieckiej oraz nową wersję baletu „Pietruszka” do muzyki Igora Strawińskiego. „Zawsze pragnęłam zatańczyć Carmen” – pisała we wspomnieniach Plisiecka, genialna primabalerina Teatru Bolszoj. Tancerka sama napisała libretto, niemal zmusiła męża, Rodiona Szczedrina, do stworzenia na bazie muzyki Bizeta nowo zinstrumentowanej suity. Na koniec znalazła choreografa – słynnego Kubańczyka Alberta Alonso. W transmisji z Moskwy w tytułowej roli Carmen zobaczymy Swietłanę Zacharową, primabalerinę światowych scen. „Pietruszkę”, balet, w którym tytułową partię wykonywał na prapremierze sam Wacław Niżyński, powierzono do przygotowania Edwardowi Clugowi, obecnie dyrektorowi baletu w Słoweńskim Teatrze Narodowym w Mariborze.

Więcej o nowym sezonie (2019–20) transmisji do kin z nowojorskiej The Metropolitan Opera TUTAJ.

Więcej o nowym sezonie (2019–20) transmisji do kin z moskiewskiego Teatru Bolszoj TUTAJ.

Swietłana Zacharowa i Denis Rodkin wystąpią w kultowej „Carmen-Suicie”, transmitowanej do kin całego świata już 19 maja. Fot. Michaił Łogwinow

———

Artykuł udostępniony dzięki współpracy z PAP

Inne z tej kategorii

Sezon nagród filmowych wszedł w finałową fazę – poznaliśmy nominację do Oscarów. Są niespodzianki!

J Froń

Ruszył I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

Redakcja

19. Festiwal „Ogrody Muzyczne” już w lipcu w Warszawie

Redakcja

Słucham się siebie i słucham hip-hopu…

WYWIAD z reprezentantką składu WCK - RYFA RI

J Trznadel

Teatr Muzyczny inaczej. Festiwal OFF-Północna już za tydzień

Redakcja

“Made in Italy” na Cinema Italia Oggi 18′

Przedpremierowy pokaz już w piątek!

M Lebiest
Gazeta Jutro