Gry Rozrywka

Metro 2033 – od małej, lecz ambitnej produkcji, do serii AAA

Metro 2033 to wydana w 2010 r. gra, wzorowana na świetnie napisanej oraz wciągającej książce o tym samym tytule.

Metro 2033, czyli gra, dzięki której zacząłem czytać książki. Oparta jest na podstawie powieści o tej samej nazwie, napisanej przez Dimitrija Głuchowskiego. Do dzisiaj wyszły dwie kolejne części: Metro Last Light i długo wyczekiwane Metro Exodus. Pomimo upływu czasu, gra dalej jest jedną z najlepszych fabularnie post apokaliptycznych fps’ów. Metro 2033 razem z drugą odsłoną Last Light zostały wydane ponownie z tytułem Redux, co z pewnością ucieszyło zarówno posiadaczy konsol, jak i wolniejszych komputerów.

Gra mimo 9 lat wciąż wygląda widowiskowo

M2033 od początku nie było idealne, jeśli chodzi na przykład o sterowanie, które z czasem potrafiło zdenerwować nawet grających w nie od wielu godzin graczy. Grafika była przepiękna, ale mając słabszy sprzęt, potrafiła zmusić go do niechcianych lagspików i ogólnie spadku płynności, w najmniej przewidywalnych momentach. Twórcom na szczęście udało się to naprawić w kolejnej wersji silnika i każdy bez problemu mógł cieszyć się stabilną grą, nawet jeśli oryginalna część sprawiała nam ból oczu. Fabuła oczywiście nie zgadza się w 100% z książkową wersją, ale również potrafi wciągnąć nas do tego stopnia, że pomimo ukończenia gry już kilka razy, wracamy do niej, jak gdyby dopiero co została wydana. Charakterystyczna ścieżka dźwiękowa, która przepięknie komponuje się z surowym klimatem moskiewskiego metra, stała się uwielbiana również wśród graczy, którzy nie mieli jeszcze okazji sterować losami głównego bohatera Artema.

Martwa moskwa, jest po prostu urzekająca

Ta gra to nie tylko podziemne stacje, które przymusowo stały się dla żyjących na nich ludzi nowym domem, ale też pokryte śniegiem i lodem tereny Moskwy. Naszymi przeciwnikami są zarówno ludzie, jak i przeróżne mutanty. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują Bibliotekarze oraz Tajemnicze. Ci pierwsi nie są po prostu mięsem, które musimy powstrzymać przed rozszarpaniem nas, są o wiele inteligentniejsi od potworów, które zobaczymy zaraz na samym początku gry, jak później na powierzchni. Walka z nimi nie jest konieczna – wystarczy, że będziemy patrzyć im w oczy, a nie umrzemy po paru sekundach, pakując w nie połowę naszej amunicji.

Inne z tej kategorii

Bogowie seksu: najlepsi kochankowie według znaku zodiaku

Redakcja

Subnautica Below Zero już dostępna!

K Boro

Oferta PS+ i Games with Gold na luty

K Baran

“W czterdzieści smoków dookoła świata” – 19. Wielka Parada Smoków w Krakowie

B Kuras

Retro PC #1 Need For Speed Hot Pursuit 2 (2002)

Gra warta zagrania, mimo swego sędziwego wieku

K Boro

Nestlé Cup 2019 – Lekkoatletyka (naprawdę) dla każdego

Redakcja
Gazeta Jutro