Gry Rozrywka

Ancestors Legacy jako polskie wskrzeszenie gatunku RTS

Wydawać by się mogło, iż strategie czasu rzeczywistego to już przeszłość. Jednak polskie studio pokazuje, że jest inaczej.

Graficznie produkcja trzyma poziom 2018 roku

Wydano w maju 2018 roku produkcję o tytule “Ancestors Legacy”. Jest to trzecia gra niezależnego studia z Gliwic. Warto nadmienić fakt, że wcześniejsze produkcje studia były dość średnie (mówiąc wygórowanie), przez co gra ta przeszła bez echa. Co jest bardzo niesprawiedliwe, biorąc pod uwagę fakt, iż RTSów już nikt nie robi, a strategie czasu rzeczywistego odeszły do przysłowiowego “lamusa”.

Co więc sprawia, że ta produkcja zasługuje na uwagę? Otóż odwaga twórców, sam fakt wydania strategi w czasie, gdy nikt już tego nie robi, zasługuje na pochwałę. Kolejnym faworem jest gra sama w sobie. Jej wykonanie jest po prostu bardzo dobre. Od aspektów graficznych przez mechanikę, na fabule kończąc.

Kamera filmowa jest naprawdę świetnym dodatkiem

Tytuł skupia się głównie na rozgrywce singleplayer’owej, chociaż tryb multiplayer także się tu znajduje. Co wyróżnia to dzieło na tle innych RTSów? Postawiono tutaj większy nacisk na wojska i bitwy, niżeli na budowanie i planowanie. Sam fakt możliwości przybliżenia w taki sposób, iż czujemy się, jakbyśmy grali w rpg, widząc wszystko z bardzo bliska, robi wrażenie. Dochodzi do tego fakt dbałości o detale. Wojacy faktycznie dotykają bronią ciał przeciwników, a ci okrwawiają się w miejscu uderzenia. Same jednostki mają naprawdę wiele opcji formacji, rozkazów uderzeń, prędkości poruszania czy odwrotu. Gra podzielona jest na kilka kampanii dla pojedynczego gracza oraz standardowy w tym gatunku tryb potyczki (chociaż, jak pokazała to Twierdza 3, może nie taki standardowy, jak mogłoby się wydawać).

Jak więc widać, strategie czasu rzeczywistego jeszcze nie umarły, i oby wytrzymały jak najdłużej. Jedynym minusem produkcji jest cena. No, może jeszcze drobne i bardzo rzadko spotykane glitche.

Inne z tej kategorii

Julia Wieniawa: zawsze odnajdywałam się w każdym towarzystwie, nawet w skrajnej patologii

M Lebiest

Michalina Sosna: W Wielkanoc w kuchni rządzi babcia z tatą.

My z mamą zajmiemy się sprzątaniem i dekorowaniem

Redakcja

Kobiety muszą sobie pomagać!

Raczej nie ma co liczyć na wsparcie mężczyzn...

M Lebiest

Historia serii Warcraft.

Trylogii, która zapisała się wielkimi literami na kartach gatunku RTS

K Boro

Astrolog wmienił trzy znaki zodiaku, które w maju będą mieć więcej szczęścia niż pozostałe

Redakcja

Gry symulatorowe są coraz bardziej realistyczne, także na smartfonach.

Redakcja
Gazeta Jutro